ناتو: مداخله روسیه در کریمه بخشی از یک استراتژی گسترده‌تر است

سیاسی

دبیرکل ناتو با ابراز نگرانی این ائتلاف از گسترش مداخله روسیه در شرق اوکراین گفت: این بحران بیانگر استراتژی گسترده‌تر از جانب روسیه است تا بتواند کنترل منطقه را به دست گیرد.

دبیرکل ناتو با ابراز نگرانی این ائتلاف از گسترش مداخله روسیه در شرق اوکراین گفت: این بحران بیانگر استراتژی گسترده‌تر از جانب روسیه است تا بتواند کنترل منطقه را به دست گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو گفت: اصلی ترین نگرانی ما در حال حاضر این است که آیا ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه مداخله خود را در اوکراین گسترش می‌دهد یا خیر؟

وی ضمن اعلام جنبش کنونی در کریمه به عنوان "تهاجم نظامی" گفت: اقدامات روسیه بخشی از یک مبارزه طولانی مدت در سراسر منطقه برای این منظور است تا مانع روابط کشورهای این منطقه با غرب شود.

راسموسن ادامه داد: اگر به صورت کلی به این مسائل نگاه کنید استراتژی کلی روسیه را خواهید داد. این استراتژی برای منافع استراتژیک بلند مدت برای حفظ بی‌ثباتی در منطقه به کار گرفته شده تا بتوان با استفاده از آن مانع کشورهای این منطقه برای پیوستن به اروپا شد. این نگرانی اصلی من است.

راسموسن به درگیری‌های مشابه شبه جزیره کریمه از جمله گرجستان، مولداوی و جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: اعزام نیرو به کریمه بخشی از استراتژی طولانی مدت روسیه یا پوتین است.

دبیرکل ناتو گفت: این ائتلاف نشست‌های مدنی و نظامی خود با روسیه را به تعلیق در‌آورده است و در حال بررسی تمامی همکاری‌های خود با مسکو است.

وی افزود: مدت طولانی است که مشخص نیست آیا روسیه یکی از شرکا است یا یکی از دشمنان. نشست‌های آتی ناتو باید بر نتایج استراتژیک تهاجم روسیه به امنیت ما متمرکز باشد.

راسموسن ضمن آنکه این بحران‌ها را زنگ هشداری برای ناتو خواند افزود: این شدیدترین تهدید برای امنیت و ثبات اروپا از زمان پایان جنگ سرد محسوب می‌شود.

وی اطمینان داد که وزرای کشورهای عضو ناتو با تقویت همکاری برای اوکراین در نشست‌های آتی موافق هستند اما به جزییات این مسئله اشاره‌ای نکرد.

انتهای پیام

کد N190841