بدلیل انتقاد از سیاست های آمریکا در قبال ایران و اوکراین/

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به صورت تلویحی از آمریکا پوزش خواست

رژیم صهیونیستی,چاک هیگل

تهران – ایرنا – ˈموشه یعلونˈ وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به واشنگتن گفته است که در سخنان انتقادآمیزش نسبت به سیاست های آمریکا، قصد نداشته موجب رنجش این کشور شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بیت المقدس اشغال شده، یعلون روز دوشنبه در سخنانی در دانشگاه تل آویو گفت که رژیم صهیونیستی نمی تواند در رویارویی با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور به رهبری آمریکا که هم پیمان اصلی این رژیم به شمار می رود؛ اتکا کند.

وی همچنین به بحران اوکراین به عنوان نمونه ای از ضعف واشنگتن اشاره کرد.

ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا بعدا در تماس با ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر رژیم صهیونیستی،از وی خواست به سخنان یعلون اعتراض کند.

بر اساس بیانیه ای که دفتر یعلون چهارشنبه شب منتشر کرد،وی با ˈچاک هیگلˈ همتای آمریکایی خود تلفنی گفت و گو کرده است.

این بیانیه می افزاید:یعلون در این تماس به هیگل گفته است که در سخنانش هیچ مخالفت یا انتقاد یا قصدی برای رنجاندن آمریکا یا آسیب رساندن به روابط وجود نداشته است.

این بیانیه به نقل از یعلون می افزاید:روابط راهبردی میان کشورهای ما همانند روابط شخصی و منافع دوجانبه ما دارای اهمیت بسیار زیادی است.

با اینکه در این بیانیه اشاره ای به پوزش خواهی نشده است، اما ˈیووال اشتاینیتزˈوزیر امور راهبردی رژیم صهیونیستی، عذرخواهی کرد.

اشتاینیتز روز پنجشنبه به رادیو رژیم صهیونیستی گفت: به نظر من یعلون کار درستی کرد که در پوزش خواهی خود همه چیز را تشریح کرد. من واقعا امیدوارم که هیچ آسیب جدی به روابط راهبردی میان اسراییل و آمریکا وارد نشده باشد.

بر اساس این بیانیه، هیگل از یعلون به علت ارایه این توضیحات تشکر کرده است.

این بیانیه می افزاید: هیگل در پاسخ به یعلون گفته است که من از روابط شخصی خودمان و روابط میان کشورهایمان و همچنین آنچه شما در باره تعهد به این روابط گفتید، تقدیر و تشکر می کنم.

این دومین بار درسال جاری میلادی (2014) است که واشنگتن،از انتقاد شدید یعلون ابراز نارضایتی کرده است که قبلا فرمانده نیروهای مسلح بود و اکنون عضو تندروی حزب راستگرای لیکود به ریاست نتانیاهو می باشد.

با اینکه نتانیاهو به صورت آشکار در باره سخنان یعلون اظهار نظر نکرده است، اما روز چهارشنبه در برابر پارلمان گفت که آمریکا بزرگترین هم پیمان رژیم صهیونیستی بوده است و باقی خواهد ماند.

Moshe Yaalon ,John Kerry , Benjamin Netanyahu , Chuck Hagel , Yuval Steinitz

مترجمام**1486**
کد N190790