طرابلس لبنان و تشدید درگیری های مسلحانه

طرابلس,درگیری مسلحانه

بیروت - ایرنا – طرابلس معروف به پایتخت شمال لبنان که دیروز حالتی از هشدار و احتیاط را سپری کرد اما از شامگاه چهارشنبه درگیری های مسلحانه شدت گرفت و 5 زخمی برجای گذاشت.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری لبنانی، در حالیکه صدای رگبار مسلسل ها و اصابت گلوله های آرپی جی هر لحظه بیشتر می شد، مردم تلاش می کردند خود را از اماکنی که درگیری ها بسیار شدید بود به وسط شهر طرابلس برسانند.

ارتش لبنان درصدد برآمد تا با پرتاب منورها مکان استقرار عناصر مسلح بویژه تک تیراندازها را مشخص کند و به آنها پاسخ دهد.

شمار کشته های درگیری های مسلحانه جدید طرابلس که از پنجشنبه گذشته شروع شده ، تاکنون به 12 تن رسیده که در میان آنها نیروهای ارتش لبنان هم وجود دارند.

تعداد زخمی های این درگیری ها هم بیش از 90 تن اعلام شده که 25 زخمی از نیروهای ارتش لبنان هستند.

دورجدید درگیری های مسلحانه در طرابلس با اعلام مرگ یکی از مسئولان گروه های واقع در منطقه التبانه و هنگام تشییع جنازه او کلید خورد و باردیگر اهالی دو منطقه « التبانه» اهل تسنن و طرفداران مخالفان نظام سوریه و « جبل محسن» علوی مذهب و طرفداران نظام سوریه با سلاح های سبک و نیمه سنگین با یکدیگر درگیر شدند و هنوز این درگیری ها ادامه دارد.

نشستی امنیتی دیروز به ریاست « میشل سلیمان» رییس جمهوری و با حضور « تمام سلام» نخست وزیر و وزیران دفاع و کشور و فرماندهان ارتش و روسای دستگاه های امنیتی این کشور برای بررسی اوضاع طرابلس و عرسال تشکیل شد.

روزنامه لبنانی السفیر نوشت که هنوز مقامات ارشد لبنانی برای حل مشکلات امنیتی و سیاسی رو به افزایش طرابلس نتوانسته اند دیدگاه های خود را به یکدیگر نزدیک کنند.

قرار است امروز( پنجشنبه) در وزارت دفاع لبنان نشستی دیگر برای یافتن راه های حل مشکلات امنیتی در طرابلس و عرسال تشکیل شود و همچنین گفته می شود که رییس جمهوری این کشور تصمیم دارد تا بلافاصله بعداز رای اعتماد مجلس لبنان به دولت تمام سلام، برای تشکیل شورای عالی دفاع لبنان اقدام کند.

درهمین حال السفیر نوشت که طرابلس شبی بحرانی را سپری کرد در حالیکه این ترس وجود دارد زمان از دست برود و شرایط به مرحله ای بسیار پیچیده برسد که دیگر کنترل آن بسادگی ممکن نباشد.

این روزنامه لبنانی افزود: به نظر می رسد که ارتش از اینکه گروه های سیاسی متنفذ با آن همکاری نمی کنند از این وضعیت خسته شده و تنها به عناصر مسلحی پاسخ می دهد که مستقیما نیروهای ارتش را هدف می گیرند و به زدوخوردهای مسلحانه بین طرف های درگیر اهتمام ندارد و آنها را به حال خود رها کرده است.

خاورم ** 1324
کد N190451