برنامه اوکراین برای خارج کردن سربازان خود از کریمه

کریمه,بحران92

تهران - ایرنا- دبیرکل شورای امنیت ملی و دفاعی اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد که برنامه ای برای خارج کردن سربازان این کشور به همراه خانواده شان از شبه جزیره کریمه تدارک دیده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ˈآندره پاروبیˈ در یک نشست خبری گفت: اقدماتی را تدارک دیده ایم که بتوان نظامیان و خانوده آنان را به سرعت از کریمه به جنوب اوکراین منتقل کرد.

در هفته های اخیر تنش میان روسیه با اوکراین و غرب افزایش گرفته است. تصمیم ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری برکنارشده اوکراین برای امضا نکردن توافق نامه تجاری با اتحادیه اروپا به اعتراض های مردمی منجر شد که در نهایت با حمایت و پشتیبانی اتحادیه اروپا و آمریکا، دولت کی یف سقوط کرد و یانوکوویچ از کشور خارج شد.

از آن زمان به بعد نیروهای روسیه در شبه جزیره خودمختار کریمه مستقر شدند. بیش از 96 درصد از رای دهندگان شبه جزیره کریمه با یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت روس تبار با شرکت در همه پرسی روز یکشنبه، به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه رای دادند.

ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه، روز سه شنبه لایحه قانون اساسی درمورد الحاق کریمه و سواستوپل به روسیه را برای بررسی و تصمیم نهایی به پارلمان ارایه کرد.

صبح دیروز (چهارشنبه) نیز گزارش هایی مبنی بر ورود واحدهای شبه نظامی طرفدار روسیه به مقر نیروی دریایی اوکراین در کریمه منتشر شد.

**مترجمام**1480** 2023
کد N190374