در پی الحاق کریمه به روسیه؛

ترکیه از تصمیمات اتحادیه اروپا و ناتو حمایت کرد

اتحادیه اروپا,بحران92

آنکارا - ایرنا- ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه گفت : دولت آنکارا در پی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه از تصمیمات اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی ˈ ناتو ˈ حمایت می کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه ، داوداوغلو افزود : ما از تصمیمات اتحادیه اروپا و ناتو پشتیبانی می کنیم و گفت وگوهای خود با مقامات روسیه را نیز ادامه خواهیم داد.

وی افزود: ما خواستار اطمینان از امنیت و حقوق مردم تاتار شبه جزیره کریمه هستیم.

وزارت امور خارجه ترکیه پیش از این با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که نتایج همه پرسی برگزار شده در منطقه خود مختار کریمه از نظر این کشور اعتبار حقوقی ندارد.

وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه تاکید کرد که ایجاد وضعیت بالفعل در کریمه در نتیجه این همه پرسی نیز از نظر ترکیه بی اعتبار است و این کشور آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

این بیانیه اضافه کرد که ترکیه همواره راه حل بحران در اوکراین را در چارچوب حق حاکمیت، تمامیت ارضی و سیاسی این کشور اعلام کرده و بر لزوم یافتن راه حلی برای پایان دادن به بحران مطابق با قانون و قوانین بین المللی اشاره داشته است.

وزارت خارجه ترکیه با اعلام اینکه تاتارها از عناصر اصلی تشکیل دهنده کریمه هستند، تاکید کرد که این کشور به امنیت و سلامت تاتارها اهمیت ویژه ای قائل است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که هر تحولی در اوکراین و به ویژه در منطقه کریمه می تواند ثبات و امنیت منطقه را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

خاورم ** 230** 3404
کد N190361