کرواسی نمایندگان خود را برای پارلمان اروپا انتخاب می کند

پارلمان اروپا,کرواسی

بلگراد-ایرنا- رییس جمهور کرواسی 25 ماه ˈمیˈ امسال را برای انتخاب 11نماینده این کشور در ساختار جدید پارلمان اروپا اعلام کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه های اینترنتی بالکان، ایوو یوسیپوویچ روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در زاگرب با تاکید بر اهمیت پارلمان اروپا برای تصمیم گیری در باره کشورهای عضو اتحادیه اروپا شهروندان کرواسی را برای حضور در پای صندوق های رای در حوزه های انتخاباتی در روز 25 ماه ˈمیˈ امسال فراخواند.

وی ابراز امیدواری کرد که درصد بیشتری از شهروندان کرواسی در انتخابات امسال برای انتخاب نمایندگان خود در ساختار جدید پارلمان اروپا شرکت کنند.

نمایندگان برای پارلمان اروپا با رای مخفی در انتخابات غیر مستقیم برای یک دوره 5 ساله انتخاب می شوند.

تمامی احزاب سیاسی در کرواسی به طور مستقل و یا در یک فهرست مشترک می توانند نامزدهای خود را برای شرکت در ساختار جدید پارلمان اروپا پیشنهاد کنند.

جامعه دمکرات کرواسی بعنوان حزب اپوزیسیون در این کشور در انتخابات سال گذشته حداکثر نمایندگان را برای ورود به پارلمان اروپا از آن خود کرد.

کرواسی در ساختار جدید پارلمان اروپا از 2014 تا 2019 میلادی در ساختار کنونی پارلمان یک نماینده کمتر خواهد داشت، زیرا تعداد نمایندگان در این پارلمان از 766 به 751 نماینده کاهش داده شده است.

اولین انتخابات در کرواسی برای حضور نمایندگان این کشور در پارلمان اروپا در 13 و 14 آوریل سال 2013 میلادی در آستانه ورود این کشور به اتحادیه اروپا برگزار شد که در آن زمان 12 نفر انتخاب شدند.

مردم کرواسی در سال گذشته میلادی در آخرین مرحله پیوستن به اتحادیه اروپا با حضور در پای صندوق های رای 12نماینده خود را در پارلمان اروپا انتخاب کردند.

کرواسی از اول ماه ژوئیه سال 2013 میلادی به 27 عضو اتحادیه اروپا پیوست و به این ترتیب این کشور ، دومین جمهوری یوگسلاوی سابق است که به اتحادیه اروپا ملحق شد.

شهروندان کرواسی به رغم اینکه کشورشان به عضویت در اتحادیه اروپا در آمده است، ولی هنوز با معضلات اقتصادی مواجه هستند و از وضعیت رفاهی و اجتماعی خود رضایت ندارند.

بحران اقتصادی، بیکاری، استاندارد پایین زندگی و کاهش حقوق شاغلین از جمله مواردی هستند که کرواسی در چند سال گذشته با آن مواجه بوده و دولتمردان این کشور انتظار داشتند که این مسایل تا حدودی رفع گردد.

دلایل عمده معضلات اقتصادی کرواسی که از سال 2009 با آن رو به رو است، کاهش صادرات و سرمایه گذاری خارجی گزارش شده که این مسائل افزایش بیکاری را نیز در این مدت به دنبال داشته است.

کرواسی در سال 2003 میلادی برای عضویت در اتحادیه اروپا درخواست داده بود و یک سال بعد برای پیوستن به این اتحادیه به طور رسمی نامزد شد.

کرواسی با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون و 453 هزار نفر و مساحت 56 هزار و 542 کیلومتر مربع در جنوب مرکزی اروپا واقع شده است.

کرواسی در 25 ژوئن 1991 میلادی از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال کرد.

اروپام**2061** 3404
کد N190294