نماینده پوتین: به شرکت رییس جمهوری ایران در اجلاس سران خزر امیدواریم

اجلاس خزر سنایی آستراخان,مسکو

مسکو - ایرنا- ایگور برادچیکف نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور دریای خزر ابراز امیدواری کرد که رییس جمهوری ایران در اجلاس آتی سران کشورهای حاشیه خزر در شهر بندری آستراخان شرکت کند.

به گزارش ایرنا برادچیکف روز چهارشنبه در دیدار با مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در شهر بندری آستراخان با وی درباره مسایل مرتبط با دریای خزر و دیدگاه های تهران و مسکو درباره مسایل پیش روی این پهنه آبی تبادل نظر کرد.

در این دیدار که در محل اجلاس آتی سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر بندری آستراخان برگزار شد، طرفین درخصوص موضوعات مرتبط با رژیم حقوقی این دریا که قرار است در دستور کار نشست های آتی کشورهای ساحلی در سال جاری میلادی قرار گیرد، گفت و گو کردند.

نشست آتی معاونین وزاری خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر 11 و 12 اردیبهشت ماه سال آینده در عشق آباد و متعاقب آن نشست وزرای خارجه 21 و22 اردیبهشت در مسکو برگزاری می شود و سپس نشست سران در اول مهرماه در بندر آستراخان برگزار خواهد شد.

در نشست سران کشورهای ساحلی خزر در شهر بندری آستراخان روسیه قرار است برخی اسناد از جمله اعلامیه و بیانیه سران، موافقتنامه حفاظت و استفاده بهینه از منابع زنده این دریا و موافقتنامه اطلاع رسانی درخصوص حوادث غیرمترقبه در دریای خزر در نشست های مقدماتی تهیه و تدوین و در نشست سران امضاء شود.

مهدی سنایی سغیر کشورمان در فدراسیون روسیه برای دیدار با مقام های استان آستراخان و نیز آگاهی از وضعیت تجار ایرانی فعال در شهر بندری مرکز این استان به همین نام به آنجا سفر کرده است.

سفیر ایران در فدراسیون روسیه روز گذشته خواستار حضور موثرتر شرکت های روسی در بازار بزرگ 76 میلیون نفری ایران اسلامی شد.

سنایی روز سه شنبه در جمع هیات دولت محلی آستراخان روسیه حاضر شد تا با اعضای آن در خصوص راهکارهای تحرک بخشی به مناسبات این منطقه از روسیه با کشورمان تبادل نظر کند.

کنستانتین مارکلوف رییس دولت محلی آستراخان نیز در این دیدار تاکید کرد که سفر سفیر جمهوری اسلامی ایران به آستراخان که اولین سفر استانی وی در روسیه است، نشان از اهمیت این استان در ارتباطات تجاری و اقتصادی فیمابین دارد.

وی با اشاره به حضور فعال شرکت های ایرانی در آستراخان ادامه داد: خوشبختانه شرکت های ایرانی در سالجاری به حوزه تولید در این استان نیز وارد شده اند که نشان از تحرک جدید در نوع همکاریها و حضور در این منطقه می باشد.

الکساندر ژیلکین استاندار آستراخان روسیه نیز روز گذشته در دیدار با سنایی از ایران به عنوان اولویت خارجی این استان در توسعه روابط خارجی یاد کرد و گفت: بر این اساس روابط پویایی با استان های ایران در حوزه تجارت داریم.

وی با اشاره به همکاریهای فعال استان تحت مدیریت خود با جمهوری اسلامی ایران طی 30 سال گذشته، از ایران بعنوان اولویت فدراسیون روسیه در توسعه روابط خارجی نام برد.

وی افزود: پویائی ارتباطات تجاری با ایران نشان می دهد که با وجود تمامی محدودیت ها و تحریم های تحمیل شده از رشد پایداری در تجارت فیمابین برخوردار بوده ایم.

استاندار آستراخان گفت: حضور بیش از 150 شرکت فعال ایرانی در آستراخان، نشان از رشد تعاملات جمهوری اسلامی ایران و این استان دارد و ما با این نگاه از برگزاری نمایشگاه های اقتصادی، فرهنگی و دیگر اقداماتی که در معرفی ظرفیت های ایران در آستراخان تاثیر داشته باشد، حمایت می کنیم.

آستراخان یکی از استان های روسیه است که در بخش شمالی دریای خزر قرار گرفته و نام این منطقه در متون قدیمی فارسی به صورت هَشتَرخان، حاجی طرخان و حاجی ترخان آمده است.

مرکز این استان شهر بندری آستراخان در کناره دریای خزر است. شهر آستراخان در دهانه رود ولگا که به دریای خزر می ریزد قرار دارد و به این سبب، شاهراه آبی و زمینی بشمار می آید.

اروپام/518** 1337
کد N189926