ظریف و اشتون در پایان مذاکرات وین دیدار کردند/ نشست خبری تا ساعاتی دیگر

مذاکرات وین, محمد جواد ظریف, کاترین اشتون

روسای هیات های ایران و 1+5 در پایان دو روز مذاکره فشرده برای جمع بندی جلسات رایزنی کردند.

به گزارش آفتاب به نقل از مهر، در پایان مذاکرات سید عباس عراقچی و هلگا اشمید معاونان هیات ایران و 1+5 نشست اختتامیه و جمع بندی مذاکرات دو روزه ایران و 1+5 در وین با حضور محمد جواد ظریف و کاترین اشتون روسای این دو هیات برگزار شد.

اشتون و ظریف قرار است بعد از این نشست در کنفرانس خبری نتایج مذاکرات دو روزه ایران و 1+5 در وین را اعلام کنند.

مذاکرات امروز صبح در وین به بررسی موضوع آب سنگین اراک اختصاص داشت.

ایران و 1+5 دیروز نیز در دو نوبت درباره رفع تحریم ها،همکاری هسته ای و ابعاد غنی سازی ایران تبادل نظر کرده بودند.

جلسه اختتامیه مذاکرات ایران و 1+5 در وین در مقر سازمان ملل در این شهر با حضور ظریف و اشتون برگزار خواهد شد و سپس عصر امروز نشست خبری طرفین برگزار می شود.

سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان دیروز در پایان روز اول مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت:فضای مذاکرات خوب و جدی بود و بحث ها خیلی صریح و رک و در عین حال در فضای سالم مطرح شد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص جمع بندی مذاکرات پیرامون رفع تحریم ها و نیز پیشنهادات طرف ایرانی درباره موضوع آب سنگین اراک گفت: قرار نبوده و نیست که در این دور و دور بعدی به جمع بندی برسیم.

وی تصریح کرد:قرار است طرفین دیدگاه های خود را مطرح کنند که به درک مشترک برسیم چه غنی سازی ، چه رفع تحریم ها و هر موضوع دیگری و در مورد اراک هم همین طور است.

عراقچی یادآور شد: در مورد اراک موضوع مذاکره ما این است که چگونه می شود نگرانی های مربوط به اشاعه را کاهش داد و به حداقل رساند.

بر اساس این گزارش مذاکرات ایران و 1+5 امروز به پایان خواهد رسید . سپس کاترین اشتون و محمد جواد ظریف ملاقات دو جانبه ای برای جمع بندی مباحث خواهند داشت و بعد از طهر امروز نیز در یک نشست مشترک جمع بندی مطالب را اطلاع رسانی می کنند.

مذاکرات دور آتی نیز 18 تا 20 فرودین و به احتمال قوی در وین برگزار خواهد شد .

معاون وزیر امور خارجه روز گذشته با معاون وزیر امور خارجه  روسیه و آمریکا نیز دیدارهای دوجانبه ای داشت و قرار است دیدارهای دو جانبه با دیگر اعضا در نشست های آینده صورت خواهد گرفت.

 
کد N189793