پایان دور سوم مذاکرات ایران و 5+1 در وین/ عراقچی از روز اول مذاکرات گزارش می دهد

مذاکرات هسته ای ایران با 5 بعلاوه 1

دور سوم مذاکرات ایران و 5+1 دقایقی پیش پایان یافت.

به گزارش آفتاب به نقل از خبرآنلاین، دور سوم مذاکرات معاونان وزارت خارجه کشورهای عضو 5+1 و ایران دقایقی پیش در وین پایان یافت. عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه کشورمان تا دقایقی دیگر در جمع خبرنگاران حضور یافته و گزارشی از روند مذاکرات روز سه شنبه ارائه می کند.

روز سه شنبه یک نشست ایران و ١+٥ درسطح ظریف اشتون و ٢ نشست در سطح معاونین برگزار شده است . نشست سوم نیز در سطح معاونین از ساعت ٨ تا ١٠ شب به وقت اتریش برگزار شد.
سه شنبه شب نشستهای دو جانبه در فاصله ساعت ٦ تا ٨ شب انجام شد.
بحث اصلی روز سه شنبه مذاکرات وین2 در خصوص تحریمها و ابعاد غنی سازی و همکاریهای بین المللی بوده و روز چهارشنبه بحث در خصوص اراک خواهد بود.
آخرین مذاکره ایران و 5+1 در سال92 با «روحیه مثبت» و«حسن ظن» طرفین نسبت به یکدیگر تا فردا ادامه دارد.
این یک موفقیت برای طرفین دعوای هسته ای است که علی رغم همه تهدید ها و تحمیل های داخلی و بین المللی توانسته اند مذاکرات وین2 را با خاصیت کنند.
حداقل دیگر منطق «مذاکره برای ادامه مذاکره» در دستور کار نیست و «مذاکره برای حل مساله» جایگزین جدید مورد توافق است.
پس از دیدار صبح دیروز ظریف و اشتون و نشست های معاونان وزرای خارجه کشورهای 5+1 در مقر اروپایی سازمان ملل مذاکرات به هتل کوبریک وین منتقل شد.
مذاکراتی که مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون پس از دور اول آن در جمع خبرنگاران حاضر در مرکز رسانه ای وین حضور یافت و آن نشست ها را با چهره ای رضایت مند «سازنده» توصیف کرده و هدف از برگزاری آن را «آماده‌سازی مقدمات مذاکرات هسته‌ای» عنوان کرد. صبح دیروز روزِ 5+1 بود تا رضایتش از روز اول مذاکرات را اعلام کند.
در مذاکرات «وین 2 »درباره رفع تحریم ها، غنی سازی، همکاری های بین المللی در زمینه فعالیت های صلح آمیز هسته ای و راکتور آب سنگین اراک بحث و گفت و گو خواهد شد.
مذاکره کنندگان در این نشست درباره راهکار تدوین راه حل نهایی گفت و گو می کنند. افقی که تا رسید به خرداد و پایان مهلت شش ماهه ما را به روزهای حل مساله هیته ای نزدیکی می کند.
با روحیه مثبت مذاکرات را ادامه می دهیم
سخنگوی کاترین اشتون در نشست خبری روز اول مذاکرات وین با اشاره به ساختار مذاکرات وین 2 با بیان اینکه«در مذاکرات ماه قبل تمامی موضوع هایی که برای همه طرفین مهم بود شناسایی شد» افزود: الان ما وارد جزییات شده ایم که مبنای جزییات هم نشست های کارشناسی در این فاصله زمانی است.
کد N189141