آیت الله هاشمی رفسنجانی:| 154698

باید چاره‌ای برای نزاع‌های خونین در کشورهای اسلامی اندیشید

سیاست داخلی,آیت الله هاشمی رفسنجانی,نمایندگان ادواری مجلس

در کنفرانس وحدت اسلامی که علمای شیعه و سنی از همه کشورهای اسلامی حضور داشتند تأکید کردم که دامن زدن به اختلافات، ریختن آب به آسیاب دشمنان مسلمانان است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از نمایندگان ادواری مجلس و جمعی از فرزندان شهدا از مناطق اهل سنت کشور در استان‌های کردستان، سیستان و بلوچستان و گلستان، با تبریک عید نوروز سال ۹۳ به همه قومیت‌ها و مذاهب کشور، اسلامیت و ملیّت را نقطه اشتراک همه کسانی دانست که در جغرافیای ایران زندگی می‌کنند.

به گزارش ایلنا، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به اختلافاتی که دامن جهان اسلام را گرفته، گفت: اختلافات تاریخی به نزاع‌های خونین در کشورهای اسلامی رسیده است که باید چاره‌اندیشی شود.

هاشمی رفسنجانی با بیان نمونه‌هایی از اختلافات شیعه و سنی در کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، عربستان، یمن، مصر و سوریه، گفت: نتیجه این برادرکشی توجیه حضور اشغالگران در مناطق اسلامی است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام توجه به موارد فراوان اشتراکات مذاهب، اقوام و ادیان را باعث نزدیک‌تر شدن دانست و گفت: نظام اسلامی از فداکاری‌های اهل سنت و رهروان ادیان دیگر در مقاطع مختلف، مخصوصاً دفاع مقدس آگاه است.

وی در پاسخ به ابراز نگرانی‌های بعضی از افراد نسبت نگاه افراطی به اهل سنت، گفت: رهبری نظام در جمع خبرگان که مجتهدین همه استان‌های کشور هستند، همین نگرانی را داشتند که افراطی‌ها بلای جان مسلمانان در کشورهای اسلامی هستند.

هاشمی رفسنجانی با تشریح نظرات خویش درباره وحدت شیعه و سنی، گفت: در کنفرانس وحدت اسلامی که علمای شیعه و سنی از همه کشورهای اسلامی حضور داشتند تأکید کردم که دامن زدن به اختلافات، ریختن آب به آسیاب دشمنان مسلمانان است.

در آغاز این دیدار رئوف قادری، نماینده فعلی مردم شهرهای پاوه و اورامانات و چند تن از نمایندگان ادوار و چند تن از یادگاران شهدای اهل سنت، با ارائه گزارشی از اوضاع سیاسی و اجتماعی مناطق خود، مطالبات مردم اهل سنت را بیان کردند و خواستار یادآوری شعارهای قبل از انتخابات ریاست جمهوری، به دکتر روحانی و دولت شدند.

 

کد N188941