سفر روحانی به سرزمین اژدهای زرد / دولت جدید نگاه ویژه ای به چین دارد

ایرنا نوشت:

مهدی صفری سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین روز سه شنبه اعلام کرد که سفارت ایران در پکن در حال آماده کردن مقدمات سفر دکتر حسن روحانی رییس جمهور به چین است.
او روز سه شنبه در همایش شورای اتاق بازگانان ایرانی در چین گفت: امیدواریم با تلاش سفارت و پس از برنامه ریزی ها، زمینه سفر دکتر روحانی به چین طی دو ماه آینده آماده و هماهنگی های لازم صورت گیرد.

سفیر ایران در پکن با اشاره به اینکه این سفر و سفرهای اخیر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به چین و سفر یانگ جیه چین عضو شورای دولتی چین به ایران باعث گسترده تر شدن مناسبات دو کشور می شود، گفت : دولت جدید ایران به گسترش روابط با چین بسیار اهمیت می دهد.
صفری گفت: دولت جدید ایران نگاه ویژه ای به چین دارد و چین نخستین شریک تجاری ایران محسوب می شود. لذا دولت ایران می خواهد حجم مناسبات دو کشور فراتر از میزان فعلی گسترش یابد.

او گفت که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین نیز توجه خاصی به روابط با ایران دارد و خواستار گسترش بیش از پیش روابط دو طرف در عرصه های مختلف شده است.

او گفت که توان مالی و فنی شرکت های چینی در حوزه های مختلف انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی و کشاورزی بالاست و ایران قصد دارد سهم بیشتری از سرمایه گذاری چین :. 8'ا به خود اختصاص دهد.

سفیر ایران در چین گفت که حجم سرمایه گذاری این کشور در ایران به سه میلیارد و 157 میلیون دلار رسیده و رشد آن در سه سال گذشته 300 درصد بوده است.

او گفت که اکنون چین، ایران را به عنوان هشتمین کشور هدف سرمایه گذاری در جهان تعیین کرده و شرکت های چینی در سال گذشته میلادی یک میلیارد و 60 میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کرده اند.

به گفته سفیر کشورمان در پکن، گردشگری از مهمترین محورهای برنامه سفارت ایران در سال آینده خورشیدی است و سفارت در تلاش است با برنامه ریزی و اتکا به ظرفیت ها و با توجه به شمار زیاد جهانگردان چینی، موجبات توسعه این صنعت در ایران را فراهم کند.
بر اساس آمار سالانه 90 میلیون گردشگر چینی به کشورهای مختلف جهان سفر می کنند اما به رغم جاذبه های فرهنگی و گردشگری فراوان، ایران سهم کمی از این تعداد گردشگر چینی دارد. سفیر ایران تاکید کرد که سهم ایران از گردشگران چینی باید فزونی یابد.

آمار نشان می دهد که حجم تبادلات سالانه ایران و چین اکنون 40 میلیارد دلار است و برای سال آینده تا 60 میلیارد دلار برآورد شده است.


23231

 

کد N188770