دادگاه حقوق بشر اروپا ، حکم حبس ابد اوج آلان را ناقض قرارداد حقوق بشر دانست

عبدالله اوج آلان

آنکارا- ایرنا - دادگاه حقوق بشر اروپا امروز - سه شنبه - اعلام کرد که حکم مجازات حبس ابد ˈعبدالله اوج آلانˈ رهبر زندانی ˈپ.ک.کˈ بدون در نظر گرفتن حق آزادی مشروط وی در این حکم ، ناقض ماده سه قرارداد حقوق بشر اروپاست.

به گزارش منابع خبری ترکیه ، دادگاه حقوق بشر اروپا این حکم را در پی اعتراض وکلای مدافع عبدالله اوج آلان امروز صادر کرد.

در این حکم همچنین ادعاهای مربوط به تلاش برای مسموم کردن اوج آلان در زندان جزیره ایمرالی رد شده و آمده است : دادگاه با چهار رای موافق در برابر سه رای مخالف حکم به نقض ماده سه قرارداد حقوق بشر اروپا از سوی ترکیه در باره حکم زندان ابد بدون در نظر گرفتن حق آزادی مشروط وی را صادر کرد.

اوج آلان از 17 نوامبر 1999 میلادی تا سال 2009 میلادی به عنوان تنها زندانی در جزیره ایمرالی بسر می برد و تنها بعد از آن تاریخ برخی زندانیان دیگر به ایمرالی منتقل و اوج آلان امکان صحبت با آنان در طول روز را پیدا کرد.

طبق حکم صادرشده از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا صدور حکم حبس ابد برای اوج آلان بدون اعلام امکان شرایط آزادی مشروط وی نقض ماده 3 قرارداد حقوق بشر اروپاست .

دادگاه حقوق بشر اروپا همچنین در این حکم دولت ترکیه را به پرداخت 25 هزار دلار هزینه وکلای مدافع و نیز هزینه های دادگاه محکوم کرده است.

وکلای مدافع اوج آلان در سالهای گذشته با اشاره به اینکه در حکم مجازات حبس ابد اوج آلان از احتمال آزادی مشروط وی سخن به میان نیامده و این مساله نقض ماده 3 قرارداد حقوق بشر اروپاست به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کرده بودند.

احکام صادره از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا در ترکیه لازم الاجرا است .

خاورم**2012**230**5981
کد N188745