پوتین: روسیه در مساله کریمه زیر بار معیارهای دوگانه غرب نمی رود

کریمه,قوانین بین المللی

مسکو- ایرنا- ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز سه شنبه اعلام کرد: روسیه در حمایت از استقلال کریمه از اوکراین، قوانین بین المللی را نقض نمی کند و معیارهای دوگانه آمریکا و اتحادیه اروپا را نیز نمی پذیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پوتین در سخنانی در برابر نمایندگان پارلمان روسیه گفت: امروز برای بررسی مساله مهم جمع شده ایم و همه پرسی کریمه بر اساس معیارهای بین المللی برگزار شد.

وی افزود: بیش از 96 درصد به الحاق به روسیه رای دادند این رقم کاملا متقاعد کننده بود. برای درک اهمیت این الحاق باید به تاریخ کریمه نگاه کرد.

پوتین با بیان این که کریمه برای روسیه و این کشور برای منطقه کریمه اهمیت فراوانی دارند، اظهار داشت: مسیحیت روسیه در کریمه شکل گرفت و در این منطقه قبرستان بسیار بزرگ سربازان روس قرار دارد.

وی اضافه کرد: سواستوپل زادگاه ناوگان دریای سیاه روسیه است و جای جای این سرزمین برای روسیه مقدس است.

رییس جمهوری روسیه با بیان این که کریمه دارای اقوام مختلف است اظهار داشت: از 2 میلیون و 200 هزار جمعیت ساکن کریمه یک میلیون و 500 هزار نفر روس هستند.

وی گفت: زمانی تاتارهای کریمه مورد بی عدالتی قرار گرفتند و از این منطقه رانده شدند اما پس از فروپاشی شوروی تاتارها به سرزمین کریمه بازگشتند و باید قوانینی برای بازیابی اعتبار تاتارهای کریمه تصویب شود.

وی بر لزوم اعلام سه زبان روسی، تاتاری و اوکراینی به عنوان زبان های حکومتی کریمه تاکید کرد.

پوتین با بیان این که کریمه بخش جدایی ناپذیر روسیه است ،گفت: ایمان به این واقعیت همیشه در روسیه زنده بوده و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

رییس جمهوری روسیه گفت: پس از انقلاب اکتبر با انگیزه های مختلف بخش هایی از روسیه به اوکراین واگذار شد و در سال 1954 خروشچف رهبر وقت شوروی برای جبران سرکوب ها و دلجویی از مردم اوکراین کریمه را به این جمهوری شوروی واگذار کرد.

کریمه سرزمی استراتژیکی مهمی است که فقط می تواند در صورت قرار داشتن تحت حکومت کشور قدرتمند آرامش داشته باشد و روسیه این کشور است.

سخنان پوتین ادامه دارد و خبر تکمیلی متعاقبا ارسال می شود.

اروپام/2242**518** 1337
کد N188682