امواج بحران اوکراین پشت درهای لهستان

یورو,اوکراین

تهران- ایرنا- لهستان همسایه غربی اوکراین و یکی از حامیان سرسخت دولت موقت ˈکیفˈ، تلاش می کند خود را از امواج بحران اقتصادی و سیاسی که تا پشت مرزهای این کشور رسیده است؛ دور نگهدارد.

ورشو برای مقابله با بحران اوکراین تلاش در دو محور را آغاز کرده است. در مرحله نخست برای تامین امنیت خود چشم به سوی واشنگتن دارد. آمریکا هم در اولین اقدام چند فروند جنگنده اف 16 به همراه تعدادی نیروی نظامی به این کشور گسیل داشت.

برخی سیاستمداران لهستان به عنوان دومین محور تلاشهای خود و با هدف به سامان رساندن اقتصاد این کشور، چشم امید به سوی اتحادیه اروپا نیز دوخته اند که این رویکرد موجب شده طبقه سیاسی لهستان به دو دسته تقسیم شود.

ˈمارک بلکاˈ رییس بانک مرکزی لهستان چندی پیش صراحتا اعلام کرد: بحران اوکراین ثابت کرد ما باید برای پیوستن به واحد پولی اتحادیه اروپا تلاش مضاعفی داشته باشیم.

وی همچنین تاکید کرد که پیوستن لهستان به واحد پولی اروپا، عامل موثری است که می تواند از لهستان در برابر بحران های خارجی حفاظت کند. این در حالی است که واحد پول لهستان از ماه پیش 2درصد در برابر یورو سقوط کرده است.

کارشناسان اقتصادی کاهش ارزش واحد پول لهستان در برابر یورو را ناشی از تحولات اوکراین می دانند که تاثیر مستقیمی بر مسایل سیاسی و اقتصادی لهستان داشته است. لهستان در اول مارس سال 2004 میلادی به اتحادیه اروپا پیوست و از همان زمان در تلاش بود به واحد پولی اروپا نیز بپیوندد.

با این وجود، بروز بحران مالی در اروپا طی سال 2009 میلادی روند الحاق لهستان به ˈیوروˈ را با مشکل مواجه کرد.مردم لهستان نیز پس از مواجهه با امواج بلند بحران مالی ناشی از رکود اقتصادی در اروپا تمایل خود را برای پیوستن به ˈیوروˈ از دست دادند.

تحولات سیاسی و اقتصادی چند سال گذشته در اروپا و جهان موجب شده، هم مردم وهم طبقه سیاسی لهستان برای پیوستن به واحد پول ˈیوروˈ اتفاق نظر نداشته باشند.

در شرایطی که رییس بانک مرکزی لهستان پیوستن این کشور به ˈیوروˈ را عاملی برای نجات اقتصادی می داند، ˈدونالد تاسکˈ نخست وزیر لهستان در واکنش به سخنان رییس بانک مرکزی می گوید لهستان برای پیوستن به یورو آمادگی ندارد.

وی همچنین تاکید دارد بحران اوکراین هیچ تاثیری بر روند پیوستن لهستان به واحد پولی اروپا نداشته است.

ˈدونالد تاسک ˈ می افزاید: ورشو پیش از پیوستن به واحد پولی ˈیوروˈ باید مصوبات پیمان ˈماستریختˈ را درخصوص دیون خارجی، کسری بودجه و نرخ سود بانکی و تورم به مورد اجرا درآورد.

نخست وزیر لهستان برخلاف رییس بانک مرکزی این کشور معتقد است ورشو در سال 2015 برای پیوستن به واحد پولی اروپا آماده خواهد شد.به نوشته روزنامه فرانسوی ˈلوفیگاروˈ،از دیدگاه کارشناسان برای پیوستن لهستان به واحد پولی اروپا مشکل دیگری نیز وجود دارد و آن مساله قانون اساسی است.

این کارشناسان معتقدند درمسیر پیوستن ورشو به ˈیوروˈ لازم است قانون اساسی لهستان تغییر و یا اصلاح شود و این در حالی است که دو سوم نمایندگان پارلمان این کشور خواستار حفظ پول ملی هستند.

اروپام 1583**1485**1856
کد N188605