رییس کمیسیون اجتماعی مجلس:کشاورزی را مهاجرت از روستا تهدید می کند

روستاها,اشتغال و بیکاری

بجنورد - ایرنا - رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش روند مهاجرت از روستاها در چند سال اخیر گفت: کاهش جمعیت روستاییان در کشور نگران کننده است زیرا اقتصاد ما بر پایه توسعه کشاورزی و دامداری استوار است.

ˈعبدالرضا عزیزیˈ روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: هم اکنون 30 درصد از جمعیت ایران در نواحی روستایی سکونت دارند.

وی عمده ترین علت مهاجرت روستاییان را بیکاری جوانان عنوان و بیان کرد: نابسامانی راههای روستایی، بیکاری، فروش محصولات، کمبود آب، نبود زیرساختهای مناسب و کمبود امکانات در روستاها از علل شتاب مهاجرت به شهرها است.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت از تولیدات داخلی زمینه اشتغال را فراهم می سازد لذا برطرف شدن مشکلات اشتغال، فقر و محرومیت نقاط روستایی از بسیاری آسیبهای اجتماعی کاسته و موجب رشد و توسعه کشور خواهد شد.

وی افزود: باید با ایجاد زیرساختهای لازم، توسعه خدمات روستایی و رونق سرمایه گذاری و تولید در روستاها از مهاجرت جوانان روستایی به شهرها جلوگیری کرده و به رشد و آبادانی روستاها به عنوان کانونهای تولید پرداخت.

عزیزی با اشاره به ظرفیت و توانمندی بالای کشاورزی ایران ادامه داد: علاوه بر این موارد با فراهم ساختن شرایط و امکانات بهتر کشاورزی و حمایت از آن می توان مشکل بیکاری را حل کرد و جوانان را به سمت زراعت و ایجاد اشتغال در آن سوق داد.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت حمایت از کشاورزان گفت: باید درآمد کشاورزان بالا ارتقاء یابد لذا می بایست با دادن یارانه سوخت به حمایت از آنان پرداخت و از افزایش مهاجرت معکوس جلوگیری کرد. ک/3

7186/626
کد N188533