نخست‌وزیر اوکراین: کی‌یف به دنبال عضویت در ناتو نیست

سیاسی

نخست‌وزیر موقت اوکراین امروز (سه‌شنبه) با تضمین مجدد به جمعیت کثیر روس زبان‌های این کشور، اعلام کرد که کی‌یف به دنبال عضویت در ائتلاف ناتو نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر موقت اوکراین در یک خطابه تلویزیونی به زبان روسی گفت: مساله پیوستن به ناتو در دستور کار نیست.

روسیه که هم‌اکنون کنترل شبه جزیره کریمه را بر عهده دارد،‌رهبری جدید کی‌یف را به پیگیری سیاست‌های ضدروس متهم کرده و می‌گوید این در جهت خلاف حق دفاع از روس زبان‌ها در شرق و جنوب اوکراین است.

نخست‌وزیر موقت اوکراین همچنین گفت، مقام‌های این کشور مصمم هستند تا تمامی گروه‌هایی را که سلاح دارند، بدون در نظر گرفتن هدفشان، خلع سلاح کند؛ اقدامی که پس از درگیری مسلحانه در کی‌یف اوایل سال جاری و درگیری‌های اخیر در شهرهای شرقی اوکراین صورت گرفته است.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو و آندری دشچیتسایا، وزیر امور خارجه موقت اوکراین نیز درباره رفراندوم کریمه و پیوستن به روسیه با یکدیگر به گفتگو پرداختند.

ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد: راسموسن بر تعهدات ناتو در حمایت از یکپارچگی و استقلال اوکراین و تمامیت ارضی و حفظ مرزهای این کشور تاکید کرد. دو طرف همچنین درباره تمایل ناتو در ارتقای همکاری با اوکراین از جمله تقویت اقدامات برای ایجاد ظرفیت در ارتش اوکراین و رزمایش‌ها و آموزش‌های مشترک بیشتر به گفتگو پرداختند.

وزیر امور خارجه موقت اوکراین نیز اعلام کرد، کی‌یف ظرف چند روز آینده درخواست خود را برای تجهیزات تکنولوژیکی به ناتو ارائه می‌کند.

در این بیانیه، ناتو رفراندوم کریمه را غیرمشروع و غیرقانونی خواند و اعلام کرد که این همه‌پرسی نقض‌کننده قانون اساسی اوکراین و قوانین بین‌الملل است.

همچنین در این بیانیه‌ آمده که متحدان ناتو این نتایج را به رسمیت نمی‌شناسند. ائتلاف ناتو از روسیه خواسته تا تنش را کم و تمام فعالیت‌های نظامی علیه اوکراین را متوقف کند.

انتهای پیام

کد N188462