استاندار آستراخان روسیه:

ایران اولویت ما در توسعه روابط خارجی است

توسعه همکاری آستراخان,مسکو

مسکو - ایرنا- الکساندر ژیلکین استاندار آستراخان روسیه از ایران به عنوان اولویت خارجی این استان در توسعه روابط خارجی یاد کرد و گفت: بر این اساس روابط پویایی با استان های ایران در حوزه تجارت داریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ژیلکین روز سه شنبه در دیدار با مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه در شهر بندری آستراخان با اشاره به همکاریهای فعال استان تحت مدیریت خود با جمهوری اسلامی ایران طی 30 سال گذشته، از ایران بعنوان اولویت فدراسیون روسیه در توسعه روابط خارجی نام برد.

وی افزود: پویائی ارتباطات تجاری با ایران نشان می دهد که با وجود تمامی محدودیت ها و تحریم های تحمیل شده از رشد پایداری در تجارت فیمابین برخوردار بوده ایم.

وی گفت: حضور بیش از 150 شرکت فعال ایرانی در آستراخان، نشان از رشد تعاملات جمهوری اسلامی ایران و این استان دارد و ما با این نگاه از برگزاری نمایشگاه های اقتصادی، فرهنگی و دیگر اقداماتی که در معرفی ظرفیت های ایران در آستراخان تاثیر داشته باشد، حمایت می کنیم.

استاندار آستراخان ضمن تاکید بر ضرورت گسترش همکاری های استانی میان روسیه و ایران به ارتباط استان متبوع اش با استان های گیلان، مازندران، خوزستان، خراسان رضوی و گلستان اشاره کرد و از برنامه تبادل دانشجو و استاد با گیلان، بعنوان یکی از برنامه های فرهنگی ـ آموزشی مشترک و موفق نام برد.

وی نتیجه سفر وزیر روابط خارجی و اقتصاد این استان به رشت و ساری را مثبت ارزیابی و اعلام کرد: شهر آستراخان در سال جاری میزبان اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای ساحلی دریای خزر و اجلاس سران خزر خواهد بود.

سفیر کشورمان در روسیه نیز در این دیدار با اشاره به شرایط جدید حاکم بر روابط دو کشور و ارتباطات فیمابین روسای جمهوری ایران و روسیه که در دیدار دوجانبه در بیشکک تبلور یافت، اظهار داشت: در سایه سیاست خارجی فعال دولت جدید ایران رقابت شدیدی برای فعالیت اقتصادی در بازار ایران شکل گرفته است.

سنایی افزود: بدیهی است در مسیر گسترش همکاری ها، گام های جدیدی در حال برداشته شدن است و سفر وزیر نفت ایران به عنوان رئیس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه در هفته گذشته به مسکو در همین راستا قابل تحلیل و ارزیابی است.

وی ادامه داد: همکاری های استانی جایگاه ویژه ای در افزایش تعاملات اقتصادی بین ایران و روسیه داشته و در دیدگاه مقام های دو کشور در این زمینه حائز اهمیت است.

سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه اضافه کرد: در این راستا از سفر مقام های عالی آستراخان به جمهوری اسلامی ایران و بازدید آنان از استان های گیلان و مازندران حمایت کرده و امیدواریم چنین سفرهایی در راستای گسترش همکاریهای دو کشور با موفقیت همراه باشد.

سنایی و ژلکین در این دیدار همچنین با استناد به نقش قابل توجه و مثبت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آستراخان، از تعامل مثبت این نهاد ایرانی با تجار و بازرگانان بخش های خصوصی و همچنین مقام های محلی قدردانی کردند.

آستراخان یکی از استان های روسیه است که در بخش شمالی دریای خزر قرار گرفته و نام این منطقه در متون قدیمی فارسی به صورت هَشتَرخان، حاجی طرخان و حاجی ترخان آمده است.

مرکز این استان شهر بندری آستراخان در کناره دریای خزر است. شهر آستراخان در دهانه رود ولگا که به دریای خزر می ریزد قرار دارد و به این سبب، شاهراه آبی و زمینی بشمار می آید.

اروپام/518** 1337
کد N188236