بیل کلینتون: همه‌پرسی کریمه مضحک بود / پوتین بسیار باهوش است

سیاسی

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا معتقد است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه رهبری فوق‌العاده باهوش است اما درک ناقص او از عظمت روسیه و تلاشش برای کسب قدرت بیشتر به ضرر شهروندان عادی این کشور تمام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان، "بیل کلینتون"، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در خصوص ولادیمیر پوتین گفت: هنگامی که موضوعات مهمتری در خطر هستند، پوتین نگاهی سرنوشت‌گرایانه به بدبختی‌های مردم عادی روسیه دارد اما به نظر من مهمترین موضوعاتی که در خطر بوده اند، مشکلات مردم عادی هستند. این موضوع به نوع جهان‌بینی و تصور انسان از هدف سیاست بستگی دارد.

کلینتون که در مدت کوتاهی پس از فروپاشی شوروی به سمت ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شد، گفت که بهترین راه برای کسب احترام از سوی چنین رهبرانی این است که از تمسخر آنها در اذهان عمومی خودداری کنید.

وی همچنین گفت که پوتین همیشه شفاف برخورد می‌کند و از اینکه خود را به گونه‌ای غیر از واقعیت نشان دهد، خودداری می‌کند.

کلینتون در خصوص اوکراین نیز اظهار کرد که این کشور باید همچون پلی بین شرق و غرب باشد اما پوتین این تصور را دارد که اوکراین یا با روسیه است و یا بر علیه آن.

کلینتون همه‌پرسی شبه‌جزیره کریمه را که با رای قاطع ساکنان آن به الحاق روسیه همراه بود، مضحک خواند و نسبت به عملکرد باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال بحران اوکراین نیز ابراز خوش‌بینی کرد.

وی افزود که اگر اوباما می‌خواهد اقدامات بیشتری برای مقابله با روسیه اتخاذ کند، باید اروپا را نیز با خود همراه کند.

انتهای پیام

کد N188090