افزایش تنش در مرز لبنان و سوریه

سوريه

به دنبال پیروزی ارتش سوریه در بازپس‌گیری شهر استراتژیک "یبرود"، موقعیت شورشیان مسلح در سوریه به شدت تضعیف شد که این مساله باعث فرار گروهی از آنها به لبنان و تنش در مرزهای این کشور با سوریه شده است.

به دنبال پیروزی ارتش سوریه در بازپس‌گیری شهر استراتژیک "یبرود"، موقعیت شورشیان مسلح در سوریه به شدت تضعیف شد که این مساله باعث فرار گروهی از آنها به لبنان و تنش در مرزهای این کشور با سوریه شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، در روزهای گذشته و به دنبال پیروزی ارتش سوریه در شهر استراتژیک یبرود، شمار زیادی از شورشیان مسلح سوری راه فرار به لبنان را در پیش گرفته‌اند و بیشتر نیروهای شورشی به شهر "ارسل" پناه برده‌اند که در میان شماری از روستاهای شیعه‌نشین واقع شده و این مساله باعث تنش در مرزهای لبنان با سوریه شده است.

در پی این تنش‌ها که حاصل فرار شمار زیادی از شورشیان تکفیری به لبنان است، دولت لبنان واحدهایی از ارتش را به مرز پرتنش سوریه فرستاد. دلیل این امر آن است که لبنان نگران است آتش جنگ از سوریه به این کشور سرایت کرده و لبنان را نیز به آشوب بکشد.

براساس گزارش‌ها ارتش لبنان نیروهای گشتی تازه‌ای را در مرز سوریه تقویت کرده است که یکی از واحدهای ارتشی یک خودروی متروکه را در نزدیکی روستای "فاکهه" منفجر کرد.

سربازان ارتش لبنان نیز به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفتند که وظیفه دارند هر شی مشکوکی را بی‌درنگ منفجر کنند.

شهر استراتژیک یبرود در نزدیکی مرز لبنان از پایگاه‌های اصلی شورشیان بود و سقوط آن شکست بزرگی برای نیروهای مخالف که بیشتر آنها افراطی هستند، به شمار می‌رود.

در ماه‌های گذشته ارتش سوریه با حمایت نیروهای حزب الله لبنان برای تسلط بر یبرود جنگ می‌کردند تا سرانجام توانستند مخالفان مسلح را از شهر بیرون کنند.

گفته می‌شود که حضور حزب‌الله در پیروزی ارتشیان سوری نقش تعیین‌کننده داشته است.

علاوه بر این در ماه‌های اخیر تنش و درگیری میان پیروان سنی و شیعه در لبنان نیز بیش از پیش بالا گرفته است که از جمله آن می‌توان به حمله انتحاری در جنوب بیروت و مناطق شیعه‌نشین اشاره کرد.

در آخرین مورد از این حملات روز دوشنبه "جبهة النصرة" مسئولیت انفجار خودرویی را که شب پیش در "نبی عثمان" منفجر شد به عهده گرفت و این حمله را "واکنش سریع به سقوط یبرود" دانست.

انتهای پیام

کد N187687