واکنش‌ ژاپن و ترکیه نسبت به استقلال کریمه

همزمان با اعمال تحریم‌ ژاپن علیه روسیه به دلیل به رسمیت شناختن استقلال کریمه، ترکیه نیز اعلام کرد نتیجه این رفراندوم را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژاپن امروز (سه شنبه) ضمن اعلام تحریم‌هایی عادی علیه روسیه به دلیل به رسمیت شاختن کریمه به عنوان یک حاکمیت مستقل، مذاکرات میان توکیو و مسکو را در زمینه‌های تسهیل شروط صدور ویزا، سرمایه‌گذاری، اکتشاف در فضا و همکاری‌های نظامی به تعلیق درآورد.

فومیو کیشیدا، وزیر امور خارجه ژاپن در بیانیه‌ای گفت: توکیو نتیجه رفراندوم کریمه برای جدایی از اوکراین را به رسمیت نمی‌شناسد و این مساله نقض قانون اساسی اوکراین است.

وی به خبرنگاران گفت: به رسمیت شناختن استقلال کریمه از سوی روسیه نقض تمامیت ارضی و استقلال اوکراین و باعث تاسف است. ما نمی‌توانیم تلاش روسیه برای تغییر وضعیت کنونی با استفاده از زور را نادیده بگیریم.

اما مقام‌های ژاپنی گفتند، سمیناری با موضوع سرمایه‌گذاری که برای روز چهارشنبه برنامه‌ریزی شده، برگزار خواهد شد.

در پی مناقشات بر سر مجمع الجزایر تحت کنترل روسیه موسوم به مجمع الجزایر "کوریل" که در ژاپن " قلمروهای شمالی" نام دارد، روابط میان مسکو و توکیو سال‌هاست که خدشه‌دار است.

در همین حال روزنامه حریت نیز در گزارشی نوشت، ترکیه در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به آینده تاتارهای ترکی زبان در کریمه اعلام کرد، آنکارا نتیجه رفراندوم کریمه را به رسمیت نمی‌شناسد.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه که در کنفرانسی خبری در آنکارا کنار مصطفی کریم اوغلو، رهبر تاتارهای کریمه ایستاده بود، گفت: این رفراندوم به رسمیت شناخته نمی‌شود و مشروعیت ندارد.

بسیاری از تاتارها مخالف الحاق کریمه به روسیه هستند و می‌ترسند در این بین حقوق آن‌ها به عنوان اقلیت نادیده گرفته شود.

کریم اوغلو گفت: ما این رفراندوم را به رسمیت نمی‌شناسیم. آینده تاتارهای کریمه با اوکراین است.

داوود اوغلو گفت: این رفراندوم نقض تمامیت ارضی اوکراین است. امیدوارم این رفراندوم که غیرقابل قبول است، منجر به تنش‌های جدید نشود.

وی از تمامی طرف‌های نگران خواست تا با اتفاق نظر عمل کرده و از مانورهای نظامی اجتناب کنند.

انتهای پیام

کد N187621