رئیس‌جمهور اوکراین: هرگز الحاق کریمه به روسیه را نمی‌پذیریم

سیاسی

در حالی که کشورهای غربی علیه مقام‌های روس و متحدان آنها در منطقه کریمه اوکراین تحریم اعمال کرده‌اند، مقام‌های کی‌یف متعهد شدند تا هرگز الحاق کریمه به روسیه را نپذیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سی.ان. ان، اولکساندر تورچینف، رئیس‌جمهور موقت اوکراین در خطابه‌ای تلویزیونی گفت، دولت کی‌یف هر آنچه را که ممکن است انجام می‌دهد تا به صورت دیپلماتیک این بحران را حل کند.

وی همچنین شهروندان اوکراینی را به خاطر عدم واکنش به اقدامات تحریک‌آمیز روسیه ستود و افزود: کرملین از آینده‌ای دموکراتیک که ما در حال ایجاد ‌آن هستیم، هراسان است و این همان دلیل تهاجم روسیه به شمار می‌رود.

آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین نیز با اشاره به برخی تحرکات در نیروهای مسلح این کشور، افزود: اوکراینی‌ها همانند یک خانواده متحدند که ‌آماده دفاع از خانه‌شان هستند. من همچنان معتقدم که یک راه حل صلح‌آمیز برای این بحران وجود دارد. ما صلح می‌خواهیم و روسیه جنگ.

دولت حامی روسیه در کریمه روز دوشنبه و پس از رفراندوم به پیوستن به روسیه رای داد.

تورچینف گفت که اوکراین خواهان مذاکره با روسیه است اما هرگز الحاق بخشی از قلمروی خود را به روسیه نمی‌پذیرد.

باراک اوباما،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا نیز با هشدار به روسیه گفت: اقدامات تحریک‌آمیز بعدی چیزی به جز انزوای روسیه و از دست دادن جایگاهش در جهان در پی نخواهد داشت.

انتهای پیام

کد N187616