| 154475

روسیه استقلال كریمه را به رسمیت شناخت

سیاسی

طبق قوانین منطقه خودمختار کریمه که در روزهای اخیر بازنگری شدند، برای الحاق آن به روسیه ابتدا باید به عنوان یک کشور مستقل اعلام موجودیت کند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، با امضای حکمی منطقه خودمختار کریمه را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت و به این ترتیب راه برای پیوستن این منطقه به فدراسیون روسیه هموارتر شد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، در حکم پوتین آمده است که نتیجه همه‌پرسی یک‌شنبه در کریمه را به عنوان خواست مردم آن منطقه به رسمیت می‌شناسد.

مقام‌های این منطقه خودمختار گفته‌اند كه ۹۷ درصد از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی به جدایی از اوکراین رای مثبت داده‌اند.

اتحادیه اروپا و آمریکا می‌گویند این همه‌پرسی غیرقانونی بوده است. آنها که از پیش با برگزاری این همه‌پرسی مخالفت کرده بودند، تحریم‌هایی علیه ۲۱ مقام روس و اوکراینی وضع کرده‌اند.

طبق قوانین منطقه خودمختار کریمه که در روزهای اخیر بازنگری شدند، برای الحاق آن به روسیه ابتدا باید به عنوان یک کشور مستقل اعلام موجودیت کند.

از اواخر ماه فوریه و پس از سقوط دولت در کی‌یف، نیروهای هوادار روسیه منطقه خودمختار کریمه را در اختیار خود گرفته‌اند.

«ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهوری برکنارشده اوکراین، پس از هفته‌ها اعتراض‌های خیابانی در پایتخت، به روسیه گریخت.

دولت انتقالی اوکراین اعلام كرده است كه مسکو با اعزام نیرو به کریمه این شبه‌جزیره را در اشغال خود در آورده اما روسیه می‌گوید نظامیانی که با لباس‌های بدون نشان در کریمه مستقر شده‌اند، نیروهای کریمه‌ای هستند که قصد دفاع از سرزمین خود را دارند.

کریمه از سال ۱۹۵۴ میلادی بخشی از اوکراین بوده است. عمده جمعیت آن روس هستند.

پارلمان محلی کریمه که هفته گذشته توسط کی‌یف منحل اعلام شد، پیش‌ از این استقلال کریمه را اعلام کرده بود.

نمایندگان پارلمان کریمه اعلام کرده‌اند که دیگر در این منطقه قوانین اوکراین اجرا نمی‌شود و همه اماکن دولتی اوکراین هم به دولت مستقل کریمه تعلق گرفته است.

در گام‌های بعدی، این شبه‌جزیره واحد پولی روبل روسیه را جاری می‌کند و زمان هم دو ساعت جلو کشیده می‌شود تا با وقت مسکو یکی شود.

پارلمان کریمه همچنین از همه کشورهای جهان خواسته است استقلال کریمه را به رسمیت بشناسند.

در همه‌پرسی کریمه از رای‌دهندگان پرسیده شده بود که می‌خواهند این جمهوری خودمختار به روسیه ملحق شود یا بازگشت به وضعیت پیش از قانون اساسی سال ۱۹۹۲ اوکراین را ترجیح می‌دهند که طبق آن کریمه اختیارات بیشتری داشت.

باقی‌ماندن به عنوان بخشی از اوکراین در میان گزینه‌های این همه‌پرسی نبود.

کد N187504