روایت سخنگوی اشتون از ماجرای لغو شام کاری اشتون و ظریف

مطبوعات جهان, کاترین اشتون, مذاکرات هسته ای

روایت سخنگوی اشتون از ماجرای لغو شام کاری اشتون و ظریف، اظهارنظر وزیر خارجه ایران درباره دستور کار دور جدید مذاکرات هسته ای، ادامه ادعاها درباره خرید اقلام ممنوعه موشکی از سوی ایران،...

روایت سخنگوی اشتون از ماجرای لغو شام کاری اشتون و ظریف، اظهارنظر وزیر خارجه ایران درباره دستور کار دور جدید مذاکرات هسته ای، ادامه ادعاها درباره خرید اقلام ممنوعه موشکی از سوی ایران، ازسرگیری تلاش های سنای آمریکا برای ضربه زدن به مذاکرات هسته ای و آمادگی ایران برای کمک به حل بحران سوریه، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
به گزارش آفتاب به نقل از تابناک، موضوع لغو شام کاری وزیر خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نشانه اعتراض به اقدامات اشتون در سفر به ایران، مهمترین موضوعی است که از شب گذشته تاکنون مورد توجه شمار زیادی از مطبوعات و رسانه ها قرار گرفته است. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» می نویسد وزیر خارجه ایران به سبب ملاقات های کاترین اشتون با برخی فعالان سیاسی مخالف در سفر خود به تهران، شام کاری خود با وی را لغو کرد. با این حال، مایکل مان، سخنگوی اشتون روایت دیگری از این موضوع ارائه کرده و گفته از آنجا که ظریف و اشتون به تازگی در تهران با یکدیگر دیدار و گفت و گو کرده بودند، نیازی به دیدار مجدد آن ها پیش از مذاکرات نبوده است.در مطلب دیگری درباره دور جدید مذاکرات هسته ای وین، روزنامه «شانگهای دیلی» موضوع غنی سازی اورانیوم را مهمترین بحث در این مذاکرات معرفی کرده است. این روزنامه به نقل از محمد جواد ظریف می نویسد موضوع غنی سازی اورانیوم در ایران، مهمترین بحث در گفت و گوهای روز سه شنبه میان ایران و قدرت های جهانی خواهد بود. ظریف همچنین گفته در دور جدید مذاکرات، مباحثی درباره همکاری های صلح آمیز هسته ای و نیز برداشته شدن تحریم های موجود علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرده تبادل نظر خوبی میان نمایندگان دو طرف صورت گیرد.در همین حال و مطابق معمول دوره های پیشین مذاکرات هسته ای، فضاسازی برخی رسانه های غربی علیه ایران نیز آغاز شده است. در این زمینه، خبرگزاری «رویترز» در ادامه مطلب دو روز پیش خود درباره خرید برخی «اقلام ممنوعه» مربوط به برنامه هسته ای و موشکی از سوی ایران، مصاحبه ای را با یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا انجام داده و می نویسد تلاش ایران برای خرید این اقلام، از طریق شرکت های واسطه چینی انجام گرفته است. «وان فن دیپن»، از مقامات مسئول در امر امنیت و عدم اشاعه هسته ای در وزارت خارجه آمریکا گفته یک تاجر چینی که در سال 2009 به دلیل فروش قطعات موشک به ایران تحت تعقیب قرار گرفت، طی سال های اخیر همچنان به تأمین این گونه قطعات برای ایران اقدام کرده است.از سوی دیگر، سنای آمریکا نیز تلاش های خود را برای ضربه زدن به روند مذاکرات هسته ای ایران از سر گرفته است. به نوشته «واشنگتن پست»، 81 سناتور آمریکایی با ارسال نامه ای برای اوباما، شرایطی را که از نظر آن ها باید در توافق نهایی هسته ای با ایران منظور شود، مورد اشاره قرار داده اند. این سناتورها اعلام کرده اند در صورت برآورده نشدن این شرایط، تحریم ها علیه ایران را از سر خواهند گرفت. از جمله شرایط ذکر شده در این نامه می توان به عدم غنی سازی اورانیوم در خاک ایران، از میان بردن «برنامه نظامی هسته ای ایران» و جلوگیری از دستیابی ایران به بمب از طریق تأسیسات غنی سازی اورانیوم یا پلوتونیوم و رعایت قطعنامه های شورای امنیت از سوی ایران اشاره کرد.در نهایت، در مطلبی مربوط به سوریه و در راستای اخبار مربوط به سفر نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به تهران، روزنامه «دیلی استار» لبنان از آمادگی ایران برای کمک به پایان دادن به درگیری ها در سوریه خبر داده است. این روزنامه می نویسد محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در دیدار با اخضر ابراهیمی گفته ایران آماده کمک به هرگونه تلاش منطقی برای پایان دادن به درگیری های سوریه است. ظریف گفته سازمان ملل بدون تأثیرپذیری از برخی کشورها، باید نقش مستقل خود را ایفا کرده و به تلاش های خود برای حل بحران سوریه ادامه دهد.
کد N187496