اوکراین: پیشنهاد روسیه غیرقابل‌پذیرش است

وزارت امور خارجه اوکراین اعلام کرد، شروط مطرح شده از سوی مسکو برای حل بحران سیاسی و اجتماعی اوکراین، برای کی‌یف غیر قابل پذیرش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سخنگوی وزارت امور خارجه اوکراین به خبرنگاران گفت: بیانیه وزارت امور خارجه روسیه مانند یک اولتیماتوم است. موضعی که از سوی روس‌ها مطرح شده، برای طرف اوکراینی کاملا غیرقابل‌پذیرش است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کی‌یف بیانیه وزارت امور خارجه روسیه را مداخله مستقیم در مسائل داخلی اوکراین قلمداد می‌کند.

وی اضافه کرد که کی‌یف آماده است بر پایه احترام به یکپارچگی ارضی اوکراین و عدم مداخله مسکو در امور این کشور با روس‌ها مذاکره کند.

وزارت امور خارجه روسیه پیش‌تر با انتشار بیانیه‌ای پیشنهاد راه‌اندازی یک گروه تماس با هدف حل بحران اوکراین را ارائه کرد. مسکو همچنین از کی‌یف خواست در راستای اعطای اختیارات بیشتر به مناطق مختلف اوکراین، قانون اساسی این کشور ترمیم شود و دولت کی‌یف به صورت فدرالی تغییر کند.

وزرات خارجه روسیه اعلام کرد، در واکنشی به درخواست‌های غرب برای تشکیل یک گروه تماس این پیشنهاد برای تشکیل یک گروه حمایتی بین‌المللی از سوی مسکو برای به رسمیت شناخته شدن رفراندوم کریمه از سوی کی‌یف و تاکید به اوکراین برای تحقق گزینه‌ها و مفاد معاهده صلح 21 فوریه 2014 ارائه شد.

این گروه حمایتی به اوکراین همچنین تاکید می‌کند تا قانون اساسی جدید را بپذیرد که براساس آن قدرت اجرایی بیشتری برای مناطق مختلف در این کشور در نظر گرفته شود و اوکراین را ملزم می‌کند تا از نظر سیاسی و نظامی بی‌طرف باشد.

انتهای پیام

کد N187362