خط قرمزهای چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری,صادق زیباکلام

صادق زیباکلام

کشور یا درست تر گفته باشیم نظام ما را می بایستی نظام " خط قرمزها" نامید. تقریبا هفته ایی نمی گذرد که مسئولین در خصوص موردی اشاره به " خط قرمزها"  و اینکه می بایستی مراقب باشیم که از آن عبور نکنیم نمی نمایند. نمایندگان مجلس به آقای دکتر ظریف سفارش کردند که در مذاکرات هسته ایی مراقب " خط قرمزها" ی  نظام باشند. معترضین به نتایج انتخابات 22 خرداد 88 از " خط قرمزها"  عبور کردند. سوریه " خط قرمز " ماست. اسلام و انقلاب " خط قرمز " ماست. یادم می آید شبی که با جناب حجت الاسلام دکتر خسرو پناه آن مناظره معروف را داشتم درست وقتی همه چیز آماده بود، تهیه کننده به بهانه تنظیم میکروفن من آمد و آهسته و درعین حال دوستانه و صمیمانه زیرگوشم گفت: " استاد "خط قرمز" ها را خواهشا لحاظ کنید". امام جمعه معزز سمیرم به کسانی که مصر بودند من آنجا سخنرانی داشته باشم فرموده بودند که " زیباکلام خطوط قرمز نظام را رعایت نمی کند" . جناب حجت الاسلام دکتر کلانتر نماینده رهبری دردانشگاه تهران در دفاع از بنده در جمعی گفته بودند که " ایشان ( یعنی بنده) " خطوط قرمز" نظام را همواره رعایت می کنند". چندی پیش یادداشتی برای شرق نوشته بودم و به زبان ساده پرسیده بودم که هسته ایی چه نفعی و چه حاصلی برای اقتصاد ایران داشته علیرغم این همه هزینه؟ هیات تحریریه فرمودند که نمی توانند آنرا چاپ کنند چون از "خط قرمزها" عبور کرده. بسیاری از اصولگرایان پیرامون دیدار خانم کاترین اشتون با خانم های فعال حقوق بشر در سفارت اتریش اعتراض کرده بودند که خانم اشتون "خطوط قرمز" نظام را رعایت نکرده.

     من البته همیشه فکرمی کردم " خطوط قرمز"  پیرامون مسائل مهمی همچون هسته ایی، سوریه، باورهای مذهبی، مسائل نظامی، قومیتها، زندانیان سیاسی و این دست مسائل است. اما دیروز جناب سردار احمد رضا رادان  در خصوص  " چهارشنبه سوری" هم اظهار داشتند که " خطوط قرمز" وجود دارد. و به مردم هشدار دارند که از "خطوط قرمز چهارشنبه سوری عبور کنند". من خطوط قرمز هسته ایی و غیره را می فهمم. اما هر قدر فکر کردم که برای " عدم عبور از خطوط قرمز چهارشنبه سوری " مردم یا جوانان چه باید بکنند و یا چه نباید بکنند عقلم به جایی نرسید. نمی دانم چه میزان ترقه، فشفشه، هفت ترقه و..... مصداق عبور از خط قرمز می شود. یا مثلا چه حجم آتش روشن کردن و پریدن از روی آن مصداق عبور از خط قرمز می شود. آیا قاشق زنی عبور از خط قرمز محسوب می شود یا نه؟

    جالب است که سال گذشته که انتخابات در پیش بود و لازم بود که مردم خوب و مهربان مان در خرداد ماه پای صندوق های رأی بروند، در خصوص چهارشنبه سوری نه صحبتی از خط و نشان بود و نه سخنی از تهدیدات که از خطوط قرمز کسی عبور نکند. شهرداری تهران ( که رئیس آن یکی از نامزدهای اصلی رقابت انتخابات می بودند) ، مرتبا و در نهایت احترام و ادب به مردم خوب و دوست داشتنی تهران یادآوری می کردند که شهرداری در پارک ها و اماکن عمومی محل هایی را برای جشن گرفتن و برپایی مراسم چهارشنبه سوری تدارک دیده اند و مردم خوب و شریف مان می توانند به همراه خانواده ها به این اماکن بروند. اما امسال که انتخاباتی در کار نیست، دیگر صحبت محل های ویژه از جانب شهرداری برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری نیست و بجای آن پای تهدیدات و عبور نکردن از خطوط قرمز توسط سردار رادان عزیز به میان آمده است. به هر حال اگر مردم تامل و تحمل نمایند، دو سال دیگر چهارشنبه سوری مصادف می شود با انتخابات مجلس و باز مجددا لحن ها عوض می شود. تهدیدات عبور نکردن از " خط قرمزهای چهارشنبه سوری" جای خود را به همدلی، همراهی وارج نهادن به این مردم خوب و فداکار که هر قدر مسئولین برای آنها تلاش کنند واقعا این مردم ارزشش را دارند و ...... خواهد داد

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران

2945

کد N187272