ژئوپلتیکال مانیتور: کاتالونیا در مسیر جدایی از اسپانیا

کاتالونیا

تهران – ایرنا - نشریه ژئوپلتیکال مانیتور در تحلیلی از اوضاع کاتالونیا، با اشاره به ضعف مادرید در حل و فصل سیاسی بحران، نوشت امروز اکثریت ساکنان آن سرزمین خواستار جدایی و استقلال هستند.

این نشریه نوشت: رسانه های جمعی جهان از سپتامبر 2012 به این سو، هر از گاهی، خبرهای مربوط به کاتالونیا، تازه ترین سرزمینی که خواستار جدایی و استقلال است، را بازتاب داده اند.

البته این بدان معنا نیست که جنبش استقلال کاتالونیا پیش از آن وجود نداشت، اما بزرگترین تظاهرات در تاریخ این سرزمین که توسط گروه های غیرحزبی ترتیب داده شده بود،بسیاری را به شگفتی و اندیشیدن واداشت.

و البته آن تظاهرات،در قیاس با زنجیره انسانی 250 مایلی که یک سال بعد یک سر کاتالونیا را به سر دیگرش پیوند داد، تقریبا هیچ بود.

در هر دو رویداد، بیش از یک میلیون و بر اساس برخی منابع، دو میلیون نفر مشارکت داشتند.این رقم،بیش از یک چهارم از کل جمعیت کاتالونیا است. تظاهرات کاملا بدون خشونت بود و یک پیام روشن داشت: شرکت کنندگان خواهان استقلال بودند.

مادرید برای مقابله با سیاستمداران کاتالیونیایی، از ارتش کمک نخواسته است؛ هرچند این به معنای سکوت نیست. دولت اسپانیا بسیار کوشیده است که در بین طیف های سیاسی کاتالونیا اختلاف بیندازد و البته تنها موفقیتش تاکنون، این بوده است که سوسیالیست ها از موضع پیشین خود مبنی بر برگزاری انتخابات عقب نشینی کرده اند و اکنون از برگزاری همه پرسی حمایت می کنند.

البته برخی سوسیالیست ها هم از اتحاد با اسپانیا حمایت می کنند که ˈکارمی چاکونˈ، وزیر سابق و زاده کاتالونیا، از آن جمله است.

اواخر سال 2013، دولت اسپانیا یک جزوه 250 صفحه ای را به همه سفارتخانه هایش در سراسر جهان فرستاد که در آن هدف های جدایی طلبان محکوم شده است و بر همزیستی همه ساکنان اسپانیا زیر چتر قانون اساسی تاکید می شود.

دولت محلی کاتالونیا در فوریه 2014 با انتشار متنی کوتاهتر، به آن سند 250 صفحه ای پاسخ داد و بر ˈحق مشروع، مردمسالارانه و تاریخی کاتالان ها برای تعیین سرنوشت خودˈ پای فشرد و از وزارت خارجه خواست که آن را به همه سفارتخانه های اسپانیا بفرستد!

بنیاد حزب حاکم محافظه کار (FAES) نیز با دریافت اعتبار مالی از وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش، کتابی را شامل 20 پرسش و پاسخ درباره جدایی طلبی در کاتالونیا منتشر کرد.

ژئوپولتیکال مانیتور در پایان با اشاره به ناتوانی اسپانیا در یافتن راه حل سیاسی برای بحران کاتالونیا نوشت: امروز اکثریت کاتالان ها چیزی شبیه به یک فدراسیون را نمی خواهند و هر تلاشی برای افزودن متمم به قانون اساسی احتمالا به شکست منجر خواهد شد.

مترجمام**9163**1856
کد N187180