در دیدار وزیر امور خارجه بلاروس؛

لاریجانی: نگاه ایران به بلاروس نگاهی درازمدت و پایدار است

دیدار,بلاروس

تهران – ایرنا – رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با بلاروس نگاهی درازمدت و پایدار در عرصه های گوناگون است.

به گزارش ایرنا از اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس شورای اسلامی علی لاریجانی امروز (دوشنبه)دردیدار ولادیمیر ماکی وزیر امورخارجه بلاروس با وی افزود: اراده مثبت در میان رهبران دو کشور نسبت به گسترش همکاری های همه جانبه وجود دارد.

وی یادآور شد: مجلس شورای اسلامی بر رشد و گسترش مناسبات دوستانه در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و صنعتی به ویژه روابط پارلمانی فی مابین تاکید دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت شناخت متقابل صاحبان صنایع و بنگاه های اقتصادی دو کشور از یکدیگر افزود: ظرفیت های فراوانی در بخش های صنعتی، اقتصادی و فناوری در ایران و بلاروس وجود دارد که آشنایی هر چه بیشتر بخش های خصوصی با آنها می تواند فضای جدیدی در جهت گسترش مناسبات اقتصادی فیمابین ایجاد کند.

لاریجانی در ادامه به تحولات منطقه اشاره کرد و گفت: ناامنی و مواد مخدر از مهمترین موضوعات منطقه و جهان می باشد و مقابله با این دو معضل مهم جهانی تنها از طریق گفت و گو و رایزنی های مستمر و همکاری میان کشورهای منطقه امکان پذیر است.

وی همچنین بر ضرورت اجرایی شدن توافقات و تکمیل پروژه های مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و بلاروس تاکید کرد.

ولادیمیر ماکی وزیر امورخارجه بلاروس نیز در این دیدار جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه خواند و گفت: دیدگاه های مشترک دو کشور پیرامون مسایل جهانی از جمله تاکید بر نظام چند قطبی، زمینه های مناسبی برای گسترش همکاری های فیمابین فراهم آورده است .

وی ادامه داد: این چنین چارچوبی، انجام مشورت های منظم و مستمر میان مقامات عالی رتبه دو کشور را ضروری ساخته است.

وزیر امورخارجه بلاروس همچنین تحریم های صورت گرفته علیه کشورمان را ناعادلانه دانست و افزود: شرکت های بلاروسی همواره خواستار حضور فعال در بازار ایران و توسعه مراودات با جمهوری اسلامی ایران بوده اند.

وی بر اهمیت گفت و گو و رایزنی میان دو کشور ایران و بلاروس پیرامون تحولات منطقه به ویژه بحران اوکراین تاکید کرد.

سیام**1058 *1449
کد N187167