در دیدار با وزیر خارجه بلاروس

رییس مجلس بر ضرورت اجرایی شدن توافقات ایران و بلاروس تاکید کرد

سیاسی

دکتر علی لاریجانی ظهر دوشنبه با ولادیمیرماکی وزیر خارجه بلاروس دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به اراده مثبت مسوولان دو کشور نسبت به گسترش همکاری‌ها دوجانبه در تمامی زمینه‌ها، گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با بلاروس نگاهی دراز مدت و پایدار در عرصه‌های گوناگون است.

او افزود: مجلس شورای اسلامی بر رشد و گسترش مناسبات دوستانه در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و صنعتی به ویژه روابط پارلمانی دوجانبه تاکید دارد.

نماینده مردم قم در مجلس با تاکید بر اهمیت شناخت متقابل صاحبان صنایع و بنگاه‌های اقتصادی دو کشور از یکدیگر، افزود: ظرفیت‌های فراونی در بخش‌های صنعتی، اقتصادی و فن‌آوری در ایران و بلاروس وجود دارد که آشنایی هرچه بیش‌تر بخش‌های خصوصی با آن‌ها می‌تواند فضای جدیدی در جهت گسترش مناسبات اقتصادی دوجانبه ایجاد کند.

وی با اشاره به تحولات منطقه‌یی با بیان این که ناامنی و مواد مخدر از مهم‌ترین موضاعات منطقه‌یی است، گفت: مقابله با بی‌ثباتی و موادمخدر به عنوان دو معضل مهم جهانی تنها از طریق گفت‌وگو و رایزنی‌های مستمر و همکاری میان کشورهای منطقه امکان‌پذیر است.

رییس مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت اجرایی شدن توافقات و تکمیل پروژه‌های مشترک میان ایران و بلاروس تاکید کرد.

ولادیمیر ماکی نیز در این دیدار جمهوری اسلامی ایران را کشوری تاثیرگذار در منطقه خواند و گفت: دیدگاه‌های مشترک دو کشور پیرلامون مسائل جهانی از جمله تاکید بر نظام چندقطبی زمینه‌های مناسبی برای گسترش همکاری‌ها دوجانبه ایجاد کرده است.

وزیرخارجه بلاروس، تحریم‌های وضع شده ضد کشورمان را ناعادلانه خواند و افزود: شرکت‌های بلاروسی همواره خواستار حضور فعال در بازار ایران و توسعه مراودات با جمهوری اسلامی ایران هستند.

انتهای پیام

کد N187136