هیات مذاکره کننده هسته ای ایران وارد وین شد

نشست 92,مذاکرات هسته ای

وین-ایرنا-هیات مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست محمد جواد ظریف به منظور انجام دور جدید گفت و گو های هسته ای با گروه 1+5،لحظاتی قبل با استقبال مدیرکل تشریفات وزارت امورخارجه اتریش وارد فرودگاه وین شد.

ظریف را در سفر به وین، سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه؛ مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا،حمید بعیدی نژاد، مدیر کل سیاسی وزارت خارجه و امیری و رحیمیان دو نفر از مدیران و کارشناسان سازمان انرژی اتمی همراهی می کنند.

ˈسباستین کورتس ˈوزیر امورخارجه اتریش برای شرکت در نشستی در بروکسل به سر می برد.

دومین دور از مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 به میزبانی کشور اتریش فردا سه شنبه در مقر سازمان ملل متحد در وین آغاز می شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در اولین شب از حضورش در وین در ضیافت شام با کاترین اشتون شرکت خواهد کرد.

مذاکرات رسمی از فردا به ریاست ظریف از ایران و کاترین اشتون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپایی از طرف 1+5 آغاز خواهد شد و در ادامه گفت و گو های کارشناسی در سطح معاونین انجام می شود که از سوی ایران سید عباس عراقچی سرپرستی این مذاکرات را به عهده دارد و سرپرستی طرف مقابل نیز بر عهده خانم هلگا اشمید معاون کاترین اشتون خواهد بود.

دومین دور از مذاکرات هسته ای در وین نیز همچون دور قبلی که اواخر بهمن ماه برگزار شد بدنبال توافق ژنو با عنوان برنامه اقدام مشترک درمسیر دستیابی به توافق نهایی برگزار می شود تا طی آن دو طرف با طرح و بررسی مسائل فنی و کارشناسی و رفع ابهامات به راهکار نهایی برای حل پرونده هسته ای ایران دست یابند.

وزیر امور خارجه ایران روز گذشته درباره دومین دور از مذاکرات هسته ای به میزبانی وین که از فردا (سه شنبه) به طور رسمی آغاز خواهد شد،گفت: طبیعی است که مذاکرات هرچه جلوتر برود دقیق تر،ریزتر و دشوار تر می شود و به همین خاطر انتظار توافق در این دوره از مذاکرات را نداریم.

ظریف درعین حال اینکه دستیابی به توافق نهایی در پایان مهلت 6 ماهه تعین شده در توافق ژنو امکان پذیر باشد را دور از انتظار ندانست.

وی با بیان اینکه بعید است ضرورتی برای حضور وزیران خارجه کشورهای 1+5 در این دور از مذاکرات وجود داشته باشد گفت: ما در رابطه با چند موضوع توافق کرده ایم که یکی از آنها ابعاد برنامه هسته ای ایران از جمله غنی سازی و آب سنگین اراک است و همچنین درخصوص همکاری های بین المللی در حوزه هسته ای که تعهد کشور های 1+5 مطابق با معاهده NPT و موضوع رفع تحریم ها است ،گفت وگو خواهیم کرد.

اروپام** 1701**5981
کد N187083