خبرگزاری فرانسه:

وزیرخارجه اوکراین اقدامات روسیه را محکوم کرد

روسیه,ناتو

تهران - ایرنا - خبرگزاری فرانسه در گزارشی از بروکسل اعلام کرد: وزیر امور خارجه اوکراین روز دوشنبه اقدامات روسیه را محکوم کرد و در خصوص استقرار سربازان روسی در مرز مشترک دو کشور و همچنین حضور ˈگردشگران سیاسیˈ در مناطق شرقی اوکراین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، ˈآندری دشچیتسیاˈ پس از گفت و گو با ˈآندرس فوگ راسموسنˈ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اظهار داشت: از بابت حضور شمار سربازان روسی در مرز دو کشور به شدت نگران هستیم.

وی خاطر نشان کرد که دولت موقت کی یف همچنین به خاطر ˈتعداد گردشگران سیاسی روسی در مناطق شرقی اوکراین و همچنین اقدامات تحریک آمیزی که روس ها درصدد سازمان دهی آن هستندˈ، نگران است.

وزیر خارجه اوکراین گفت که وضعیت کشورش در حال حاضر بسیار شبیه به اوضاع گرجستان در سال 2008 است، زمانی که روسیه نیروهایش را برای تضمین استقلال دو منطقه جدایی طلب آبخازیا و اوستای جنوبی به منطقه اعزام کرد.

وی همچنین بر تلاش های کی یف برای بهره گیری از ابزار دیپلماتیک در جهت حل و فصل مشکل به نحو مسالمت آمیز تاکید کرد.

وزیر خارجه اوکراین در ادامه سخنان خود گفت که کشورش خواستار ˈحضور نظامیˈ ناتو نشده است.

راسموسن نیز پیشتر اعلام کرد که تحرکات روسیه در اوکراین و به ویژه در شبه جزیره کریمه را تهدیدی برای امنیت اروپا تلقی می کند.

اوکراین در سال 1997 و پس از فروپاشی کمونیسم و پایان حکومت اتحاد جماهیر شوروی سابق، توافق همکاری با ناتو را امضا کرد اما عضو کامل این سازمان نیست، از این رو از چتر حمایتی ناتو برخوردار نمی شود.

ائتلاف ناتو در اجلاسی در سال 2008 با عضویت کی یف در این سازمان موافقت کرد،

این امر، خشم مسکو را به همراه داشت و ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری برکنار شده اوکراین که طرفدار روسیه است، بر تحقق این گزینه خط بطلان کشید.

مترجمام**9109**5981
کد N187032