آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار وزیرخارجه بلاروس:

مردم ایران به هیچ زورگویی باج نمی‌دهند

سیاست داخلی

مجروحان بمباران حلبچه را برای مداوا به ایران آوردیم و سپس تعدادی را به غرب فرستادیم تا غربی‌ها بفهمند كه در چه جنایتی با صدام و حزب بعث همكاری می‌كنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران حاضر نیست به خاطر مسایل سیاسی به انسان‌ها صدمه بزند و از طرف دیگر هم حاضر نیست به خاطر هیاهوی دیگران، از حق مردم كشورش در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بگذرد، گفت: مردم ایران به هیچ زورگویی باج نمی‌دهند

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار وزیر امور خارجه بلاروس، به روزهای تلاش مردم آن كشور برای استقلال اشاره كرد و گفت: هر چند در سال‌های اخیر به خاطر سیاست‌های ظالمانه بعضی از كشورهای غربی روابط دو كشور هم تحت الشعاع تحریم‌ها قرار گرفت، ولی موضع بلاروس در تمام سال‌های پس از استقلال، حفظ و گسترش روابط با ایران بوده است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به تبریك وزیر امور خارجه برای توافقات هسته‌ای، گفت: هنوز نهایی نشده و احتمال دارد تندروهای آمریكا و غربی و لابی صهیونیسم با القائات خویش، مانع تراشی کنند.

وی مذاكرت برای نهایی شدن توافقات را سخت توصیف كرد و گفت: بعضی‌ها به اشتباه فكر می‌كنند كه می‌توانند از ایران باج‌خواهی كنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر هدف غربی‌ها حل مشكل هسته‌ای باشد، راهكارش آسان است، ولی اگر اهداف دیگری دارند، ملت ایران در طول تاریخ ثابت كرده كه زیر بار زور نمی‌رود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی 8 سال دفاع مقدس را سندی پرافتخار برای مقاومت مردم ایران و پرهیز در استفاده از سلاح كشتار جمعی دانست و گفت: در مقابل بمباران شیمیایی، مقاومت می‌كردیم و به خاطر اخلاق اسلامی و انسانی از حق خود در مقابله به مثل می‌گذشتیم.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه، گفت: مجروحان آن جنایت را برای مداوا به ایران آوردیم و سپس تعدادی را به غرب فرستادیم تا غربی‌ها بفهمند كه در چه جنایتی با صدام و حزب بعث همكاری می‌كنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از تشریح همكاری های شركت های غربی با صدام در اهدای تسلیحات شیمیایی كه در دادگاههای كشورهای خودشان محكوم شده­اند، به بهانه گیری‌های اخیر غربی‌ها در مسایل هسته­ای اشاره كرد و گفت: ایران حاضر نیست به خاطر مسایل سیاسی به انسان‌ها صدمه بزند و از طرف دیگر هم حاضر نیست به خاطر هیاهوی دیگران، از حق مردم كشورش در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای بگذرد.

وی در ادامه سخنان خویش سفر هیأت عالی رتبه وزارت خارجه بلاروس به ایران را نشانه عزم آن كشور برای گسترش روابط دانست و گفت: ایران هم برای تقویت همكاری ها در زمینه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مصمم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از سؤال از وزیر امور خارجه بلاروس در خصوص اوضاع اوكراین، گفت: نگران اوضاع سوریه و اوكراین هستیم كه صف بندی قدرت های جهانی روبروی هم، به مردم آسیب می رساند.

آقای ولادیمیر ماكی نیز در این دیدار، با تبریك عید نوروز و موفقیت های سیاسی در عرصه های داخلی و خارجی، گفت: مردم بلاروس شما را یك مرد مذهبی و سیاسی می­شناسند كه نقش ارزنده ای در تهیه زیربناهای ایران داشتید.

وزیر امور خارجه سیاست بلاروس را حمایت از حقوق هسته ای ایران دانست و گفت: برنامه­های ما برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران، در فراز و فرودهای سیاسی تغییر نمی كند.

وی سفر خویش به ایران را دستور رئیس جمهور بلاروس برای دیدار با مسؤولین ایران و گسترش روابط خواند و گفت: دیدارهای متعددی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داریم.

ولادیمیر ماكی با ارائه گزارشی از اوضاع اوكراین و وضعیت مردم روسی تبار و بلاروس در آن كشور گفت: منتقد سیاست های روسیه و اوكراین هستیم كه چرا پای ارتش ناتو را به منطقه ما باز كرده‌اند.

وزیر امور خارجه با اشتباه توصیف كردن سیاست های دولت قدیم و جدید بلاروس در برخورد با مردم شرق اوكراین، مخصوصاً كریمه و نقض قوانین بین المللی از سوی روسیه، گفت: ما به عنوان همسایه دو كشور نگران نا امنی هستیم و از هر تلاشی كه برای حل مسئله از طریق مذاكره انجام می شود، حمایت می كنیم.

کد N187020