با تایید پارلمان؛

40 هزار سرباز اوکراینی در مناطق جنوب شرقی مستقر می‌شوند

پارلمان اوکراین از طرح استقرار 40 هزار سرباز در شرق و جنوب این کشور برای مقابله با تجاوز فاحش روسیه به کریمه و تهاجم احتمالی به نواحی دیگر حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ‌آندری پاروبئی، رئیس امنیت ملی و شورای دفاعی اوکراین به پارلمان این کشور گفت که 20 هزار تن از این نیروها به عنوان نیروهای مسلح و نیمه دیگر آن نیز به عنوان گارد ملی جدید این کشور فعالیت خواهند کرد.

وی خطاب به پارلمان اوکراین گفت: چیزی که رخ داده اشغال فاحش شبه جزیره کریمه اوکراین بود و اقداماتی که ما امروز اتخاذ می‌کنیم برای جلوگیری از تکرار چنین سناریویی در نواحی جنوب شرقی اوکراین است.

این نواحی مذکور شامل دونتسک،‌ خارکف و همچنین اودسا می‌شود که در روزهای اخیر شاهد درگیری بین حامیان روسیه و معترضان به اقدامات این کشور بوده‌اند.

275 عضو از 450 کرسی پارلمان اوکراین از این طرح حمایت و 30 نماینده نیز از رای به این طرح خودداری کردند.

بر اساس حکمی که اولکساندر تورچینف، رئیس‌جمهور موقت اوکراین امضا کرد این نیروها طی 45 روز در نواحی مربوطه مستقر خواهند شد و امکانات لازم برای آنها فراهم می‌شود.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از حق این کشور برای دفاع از روس‌زبان‌های اوکراین در جنوب و شرق این جمهوری سابق شوروی دفاع کرده است.

شبه جزیره کریمه از حدود یک ماه پیش تحت کنترل نیروهای حامی روسیه قرار گرفت و در همه‌پرسی روز یکشنبه طبق آمار رسمی بیش از 96 درصد از شرکت‌کنندگان به جدایی از اوکراین و الحاق به روسیه رای مثبت دادند.

انتهای پیام

کد N186881