ژاپن و کره‌شمالی مذاکرات عادی‌سازی روابط را از سر می‌گیرد

سیاسی

منابع آگاه در دولت توکیو اعلام کردند، ژاپن و کره شمالی قصد دارند مذاکرات درباره عادی‌سازی روابط را که از پایان سال 2012 میلادی متوقف شده، از سربگیرند.

منابع آگاه در دولت توکیو اعلام کردند، ژاپن و کره شمالی قصد دارند مذاکرات درباره عادی‌سازی روابط را که از پایان سال 2012 میلادی متوقف شده، از سربگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، این مذاکرات در سطح وزرای امور خارجه دو طرف برگزار خواهد شد. نشست غیر رسمی مقام‌های وزارت امور خارجه ژاپن و کره شمالی سوم مارس سال جاری میلادی در شهر شنیانگ چین برگزار شد؛ جایی که هر دو طرف تصمیم گرفتند تا مذاکرات را از سر بگیرند. مذاکرات میان نمایندگان جوامع صلیب سرخ ژاپن و کره شمالی نیز در این شهر برگزار شد.

توکیو و پیونگ‌یانگ پیشتر مذاکراتی را درباره عادی‌سازی روابط دوجانبه خدشه‌دار شده در نوامبر سال 2012 میلادی برگزار کردند. این در حالی است که پس از آنکه کره شمالی یک موشک ماهواره‌بر به فضا پرتاب کرد، تمامی ارتباط‌ها در دسامبر همان سال قطع شد. ژاپن و آمریکا این اقدام کره شمالی را به عنوان آزمایش یک موشک بالستیکی تلقی کردند.

میان ژاپن و کره شمالی هیچ ارتباط دیپلماتیکی و خطوط مستقیم ترانزیتی وجود ندارد. توکیو در واکنش به آزمایش‌های اتمی و پرتاب‌های موشک بالستیک کره شمالی، تحریم‌های سنگینی را علیه پیونگ‌یانگ اعمال کرد. آن‌ها در حقیقت تجارت دوجانبه را ممنوع کرده، بنادر ژاپن را به روی کشتی‌های کره شمالی بسته و اعطای ویزا به مقام‌های کره شمالی را مسدود کردند.

به طور همزمان، دولت شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن اخیرا اقداماتی را برای از سرگیری این مذاکرات انجام داده است. توکیو امیدوار است تا از این مذاکرات برای حل مشکل ژاپنی‌هایی که توسط سرویس‌های مخفی کره شمالی در دهه‌های 1970 و 1980 میلادی ربوده شده‌اند، استفاده کند. پیونگ‌یانگ پیشتر این مساله را پذیرفته و پنج تن از آن‌ها را آزاد کرده است اما در حال حاضر تاکید می‌کند که این مشکل برای همیشه حل و بسته شده است.

انتهای پیام

کد N186770