اردوغان: ترکیه در کنار تاتارهای کریمه قرار دارد

اوکراین

آنکارا - ایرنا -ˈرجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه با حمایت از مواضع تاتارهای شبه جزیره کریمه گفت:ترکیه در کنار تاتارها قرار دارد.

اردوغان در گفت وگو با شبکه تلویزیون دولتی ترکیه با اشاره به تحولات اخیر در کریمه و نتایج همه پرسی در این شبه جزیره گفت: ما در کنار هم نژادان خود در کریمه قرار داریم.

وی با بیان اینکه ترکیه برای دفاع و حراست از حقوق ترک های تاتار در کریمه، با مقامات روسیه گفت وگو خواهد کرد، افزود: در این باره افزون بر مذاکرات با مقامات روسیه، با مقامات آلمان، جمهوری آذربایجان و قزاقستان نیز گفت وگو خواهیم کرد.

براساس این گزارش، نخست وزیر ترکیه همچنین روز گذشته با ˈ مصطفی عبدالجمیل کریم اوغلوˈ رهبر تاتارهای کریمه در شهر ˈازمیرˈ دیدار و در باره آخرین تحولات این شبه جزیره گفت وگو کرد.

اردوغان در این دیدار از وقوع حوادث اخیر و نیز افزایش تنش در کریمه ابراز نگرانی کرد.

وی در این دیدار تاکید کرد که ترکیه برای ممانعت از بروز درگیری در کریمه و حراست از حقوق و امنیت ترکهای تاتار ، تلاش گسترده ای را به عمل آورده است.

نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: ترکیه از از استقلال، حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت سیاسی اوکراین حمایت می کند و در این راستا فعالیت دیپلماتیک فشرده ای انجام می دهد.

در پی بروز ناآرامی در اوکراین که منجر به روی کارآمدن دولت غربگرا در این کشور شد، دولت خود مختار شبه جزیره کریمه که وابسته به اوکراین بود با برگزاری همه پرسی موضوع پیوستن به روسیه را به همه پرسی گذاشت. بیش از 93 در صد شرکت کنندگان در این همه پرسی در روز یکشنبه 16 مارس جاری خواستار پیوستن به روسیه شدند.

جمعییت کریمه متشکل از اوکراینی ها، روسها، تاتار ها و چند اقلیت دیگر است.

خاورم ** 230 *1446
کد N186554