معاون اوقاف کشور خبر داد

اجرای طرح آرامش بهاری در بیش از 2000 امامزاده و بقاع متبرکه

سیاسی

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: طرح آرامش بهاری امسال در دو هزار و 282 امامزاده و بقاع متبرکه کشور از 28 اسفندماه جاری تا 15 فروردین‌ماه سال جدید اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه یزد، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی در جمع اهالی رسانه در استان یزد ضمن تشریح برنامه‌های نوروزی این سازمان به برپایی خیمه‌های معرفتی با حضور بیش از دو هزار روحانی برای انجام مشاوره خانواده‌ها، برنامه‌های تربیتی کودکان، پاسخ به سئوالات شرعی، گفتمان‌های دینی و تبلیغات چندرسانه‌ای اشاره کرد و افزود: برپایی غرفه‌های کودک و نوجوان، غرفه‌های ترویج فرهنگ وقف و نمایشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی از دیگر این برنامه‌هاست.

شرفخانی از برگزاری ویژه مراسم لحظه تحویل سال نو در یک‌هزار و 800 امامزاده در کشور با حضور مردم در کنار سفره‌های هفت‌سین فاطمی خبر داد و گفت: در ایام نوروز علاوه بر خیمه‌های معرفت، در آستان سایر امامزادگان کشور مراکز پاسخگویی به مسائل شرعی و همچنین برگزاری مسابقات فرهنگی با هدف ترویج سبک زندگی اسلامی را نیز خواهیم داشت.

معاون اوقاف کشور هدف از طرح آرامش بهاری را تنها به دلیل ایام عید نوروز ندانست و گفت: عید نوروز در واقع بستری برای ارتقاء سطح معارفی و معرفتی همه مردم است که در کنار آن، خدمت‌رسانی به زائران امامزادگان و بقاع متبرکه نیز انجام می‌شود.

وی در رابطه با این خدمات خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از پنج میلیون نفر از زائران نوروزی در امامزادگان و بقاع متبرکه اسکان داده شدند که امسال علاوه بر تجهیز و آماده‌سازی 800 زائرسرای امامزادگان، کمپ‌هایی نیز برای این امر تدارک دیده شده است.

شرفخانی در ادامه با اشاره به تلاقی سوگواره یاس نبوی با ایام نوروز و اجرای طرح آرامش بهاری، اظهار کرد: سوگواره یاس نبوی از دهم تا پانزدهم فروردین‌ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد و هدف از این طرح ترویج سبک زندگی فاطمی و تبلیغ خطبه حضرت زهراء در کنار برگزاری مراسم‌ها و ایین‌های عزاداری در این روزهاست.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه برای قطب فرهنگی شدن امامزادگان و بقاع متبرکه که از تاکیدات مقام معظم رهبری است دو برنامه جدی را به عنوان استراتژی‌های حرکتی خود در این رابطه طی سال‌های اخیر مدنظر قرار داده است که یکی از آنها تهیه طرح جامع قطب فرهنگی شدن بر اساس چشم‌انداز کشورمان در افق 1404 است.

وی بیان کرد: در این طرح بحث راهبردها، راهکارها و برنامه‌ها و فعالیت‌ها به اقتضای آستان امامزادگان و بقاع متبرکه کشور مطرح شده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: در همین راستا 44 آیتم در بحث عمران امامزادگان برای آماده‌سازی زیرساخت‌های قطب فرهنگی شدن در دو هزار و 600 امامزاده و بقعه متبرکه کشور بعضاً اجرا و برخی نیز در حال اجراست.

وی گفت: در بحث نرم‌افزاری برای قطب فرهنگی شدن ضرورت داشت تا نسبت به موقعیت جغرافیایی امامزادگان فعالیت‌هایی انجام شود که در همین راستا نیز راه‌اندازی مراکز فرهنگی قرانی در دستور کار قرار گرفت، به طوری که این مراکز در چند سال اخیر در دو هزار و 200 امامزاده فعالیت خود را با برنامه‌ریزی در این زمینه آغاز کرده است.

وی راه‌اندازی کتابخانه‌های فیزیکی و دیجیتالی در امام‌زادگان و بقاع متبرکه را نیز از دیگر این اقدامات خواند و گفت: در سال جاری تعداد 500 کتابخانه فیزیکی و 111 کتابخانه دیجیتالی در امامزادگان کشور راه‌اندازی شده است.

شرفخانی با اشاره به برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در امامزادگان، از فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه حفظ قران و غیره به خصوص برای مقاطع سنی کودکان و نوجوانان در همین راستا سخن گفت.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر برگزاری برنامه‌های مناسبتی در جوار امازادگان و بقاع متبرکه کشور به عنوان دومین استراتژی حرکتی این سازمان، از جمله این برنامه‌ها به طرح آرامش بهاری، سوگواره یاس نبوی، طرح تابستانی نشاط معنوی برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان، طرح ضیافت الهی ویژه ایام مبارک ماه رمضان، جشن ولایت علوی و اکمال دین نبوی و نیز طرح بصیرت عاشورایی در دهه اول محرم و دهه آخر صفر، اشاره کرد.

شرفخانی در اهمیت این موضوع به وجود ظرفیت مناسب در امامزادگان که ناشی از دوستی و عشق مردم به اهل بیت(ع) و خاندان ایشان است و از طرفی مقابله با جنگ نرم دشمن در برابر اعتقادات و سبک زندگی اسلامی در کشورمان، اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N186330