پایان شمارش آرا در کریمه/ ادامه واکنش های بین المللی

آمریکا اروپا

رئیس کمیسیون انتخابات کریمه ضمن اعلام پایان شمارش آرای همه پرسی در این شبه جزیره، از رای 97 درصد از شرکت کنندگان به استقلال آن از اوکراین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ویلیام هیگ" وزیر خارجه انگلیس در آستانه نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، از اتحادیه اروپا خواست تا پیامی قوی به روسیه ارسال کند پیامی که به روس ها بگوید به چالش کشیدن تمامیت ارضی و حق حاکمیت اوکراین برای مسکو پیامدهایی جدی به‌دنبال خواهد داشت.

 برخی تحريم‌های احتمالی از جمله  مسدود کردن دارايی‌ها مقام‌های بلندپايه روسيه و همچنين ممنوعيت سفر به کشور اتحاديه اروپا خواهد بود.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا، نیز با رد همه پرسی کریمه، در مورد تحریم هایی تازه علیه روسیه هشدار داده است.

هارپر در اظهارتی گفت: نتیجه این همه پرسی به جز کنترل نظامی روسیه بر کریمه چیز دیگری را نشان نمی دهد. 

"آرسنی یاتسنیوک" نخست وزیر اوکراین با تشبیه تحولات کریمه به "سیرک" گفت: اوکراین از تمامیت ارضی خود در برابر تجاوزات بعدی روسیه دفاع می کند.

از سوی دیگر گزارش ها از شادی و جشن در شبه جزیره کریمه با اعلام نتایج اولیه همه پرسی حکایت دارد.

شبه‌ جزیره کریمه تا دوران رهبری نیکیتا خروشچف بر اتحاد جماهیر شوروی در دهه ۱۹۵۰ جزئی از روسیه بود و در سال ۱۹۵۴ میلادی به اوکراین واگذار شد.

بنا بر اصول قانونی منطقه خودمختار کریمه، این منطقه بخشی از خاک اوکراین است و حل و فصل هر گونه مسئله ای در چارچوب قدرتهای تفویض شده به کریمه بر پایه قانون اساسی اوکراین خواهد بود.