افتخاری با تشریح نشست کمیسیون مقام زن در نیویورک؛

پیشنهاد ایجاد فراکسیون جهانی زنان و خانواده مطرح شد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح پنجاه و هشتمین نشست سالیانه کمیسیون مقام زن در نیویورک، گفت: در این اجلاس ما پیشنهاد ایجاد فراکسیون جهانی زنان و خانواده را مطرح کردیم که امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد. البته که بسیاری از شرکت‌کنندگان در این اجلاس نظر مثبتی داشتند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لاله افتخاری در نشست خبری با ارائه گزارشی از اتحادیه بین‌المجالس و پنجاه هشتمین نشست سالیانه کمیسیون مقام زن در نیویورک اظهار کرد: در این نشست که با موضوع زنان بود وی و حلیمه عالی نماینده مردم زابل از پارلمان ایران در این اجلاس حضور داشتند.

وی با اشاره به شرایط کشورمان در دنیا، گفت: با شرایطی که ما در دنیا داریم و تبلیغات ناصحیح رسانه‌ای که علیه مسلمانان و جمهوری اسلامی ایران به ویژه زنان مسلمان انجام می‌شود ضرورت شرکت در این اجلاس بیش از پیش وجود داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه در این اجلاس سه سخنرانی با موضوع زن انجام شد، اظهار کرد: نقش زنان در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی بر پارلمان‌ها اهداف هزاره و توسعه کشورها با نقش زنان و جایگاه برابری جنسیتی سه محوری بودند که در سخنرانی‌ها در مورد آنها توضیحاتی ارائه شد.

افتخاری با اشاره به هفده ملاقات‌ حاشیه‌ای که در این اجلاس انجام شد، گفت: به درخواست هیات بلندپایه سنای ایتالیا نشستی با مسئولان سنا، نمایندگان مجلس و سفیر ایتالیا در سازمان ملل با محوریت بررسی مسائل زنان داشتیم و به آنها گفتیم که در ایران قوانین مهمی انجام می‌شود.

سخنگوی فراکسیون زنان مجلس در ادامه با اشاره به ملاقاتی که با وزیر زنان و کودکان اندونزی داشتند اشاره کرد و گفت: در حاشیه این اجلاس ضمن حضور در مراسم تودیع سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل، با برخی از ایرانیان و فعالان اقتصادی و اجتماعی نیز دیدار داشتیم.

وی بازدید از مراکز بزرگ اسلامی، مرکز خیریه مسلمانان و کتابخانه مسلمانان در نیویورک و همچنین دیدار با رایزن فرهنگی را از جمله برنامه‌های خود در این سفر عنوان کرد.

افتخاری با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در دیدارها در مورد آنها صحبت شد مباحث تحریم و یا اشغال بود که در پی آن بیشترین آسیب به زنان وارد می‌شود، گفت: متاسفانه در اینگونه مقولات نفوذ و دخالت بیگانگان در سرزمین‌های دیگران بیشتر آسیب را متوجه زنان می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه در این اجلاس پیشنهاد ایجاد فراکسیون زنان و خانواده با محوریت برتری حقوق زنان و مردان مطرح شد، گفت: با این پیشنهاد امیدواریم که چنین فراکسیونی به تصویب برسد و عدالت برای زنان برقرار باشد زیرا قوانین باید یکسان بوده و با تکیه بر آموزه‌های وحیانی اعمال شود.

وی تاکید کرد: همچنین در این اجلاس در مورد نقش زنان در توسعه پایدار با اشاره به سند چشم‌انداز و تاکیدات قانون اساسی توضیحاتی را ارائه کردیم و گفته شد که ایران توانسته به خوبی از حقوق زنان دفاع کند و ما حتی نهادهای مهمی مانند شورای فرهنگی اجتماعی زنان، معاون زنان در ریاست جمهوری، فراکسیون زنان در مجلس را در کشور ایجاد کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مورد بحث که در مورد آن سوال شد بحث اعدام‌ها در ایران بود و ابراز نگرانی نسبت به این مساله، گفت: ما به آنها در این زمینه توضیح دادیم که اسلام تاکید دارد حتی اگر خراش کوچکی یک انسان در دست خود ایجاد کند باید نسبت به آن پاسخگو باشد و اگر چنین موضوعاتی اتفاق می‌افتد برای دفاع است.

افتخاری در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد سفر به آفریقای جنوبی که نیز پیش از سفر رییس مجلس اتفاق افتاده بود، اظهار کرد: در جریان سفر به آفریقای جنوبی با انجمن دوستی ایران و آفریقا، رییس کمیسیون امنیت ملی این کشور و برخی از مسئولان دیگر نیز ملاقات‌هایی داشتیم و نهایتا توانستیم در حوزه فرهنگی 27 مصوبه را داشته باشیم که پیش از سفر رییس مجلس شورای اسلامی انجام شد.

به گزارش ایسنا، حلیمه عالی نماینده مردم زابل در مجلس نیز در مورد این سفر اینگونه توضیح داد که در جریان سفر به نیویورک گزارشی از جایگاه زنان در ایران و ساختار مرتبط با قانونگذاری و نظارت و اجرا ارائه شد.

وی افزود: در این اجلاس در حین گزارش توضیحاتی ارائه شد مبنی بر اینکه زنان در پست‌های مختلفی فعالیت دارند و حتی بیش از 60 درصد دانشجویان دانشگاه‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.

نماینده مردم زابل در مجلس با اشاره به اینکه یکی از سوالات مطرح در این اجلاس این بود که چرا چهره زنان مسلمان در رسانه‌های بین‌المللی به طور غیرواقعی نشان داده می‌شود که در این زمینه نیز اقداماتی که باید در مورد کرامت زنان صورت گیرد بیان شد و گفتیم که هر اقدامی که مغایرت با کرامت زنان باشد محکوم است و از نظر حقوقی میان زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N186135