اردوغان، گولن را به رهبری "نئو ارگنه‌کن" متهم کرد

تركيه

نخست‌وزیر ترکیه با ادامه لفاظی‌ها علیه جنبش خدمت به رهبری فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید ترکیه‌ای، وی را به عنوان رهبر "نئو ارگنه‌کن" مورد انتقاد قرار داد.

نخست‌وزیر ترکیه با ادامه لفاظی‌ها علیه جنبش خدمت به رهبری فتح‌الله گولن، روحانی در تبعید ترکیه‌ای، وی را به عنوان رهبر "نئو ارگنه‌کن" مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در جریان راهپیمایی در «مانیسا» واقع در غرب ترکیه گفت: ما با ارگنه‌کن مقابله کردیم و حال در کشمکش با یک نئو ارگنه‌کن در پنسیلوانیای آمریکا هستیم. آن‌ها می‌گویند فتح‌الله گولن در آنجا در انزواست. اگر انزوا می‌خواهی به کشورت بازگرد.

دولت آنکارا مکررا جنبش خدمت به رهبری گولن را به سازمان‌دهی پرونده فساد و افشای مکالمات ضبط شده متهم کرده است.

گمان می‌رود که گولن به اردوغان کمک کرده باشد تا از طریق استفاده از شبکه گسترده از حامیان در سیستم پلیس و سیستم قضایی ترکیه بر پرونده کودتای ارگنه‌کن فائق آید، اما این دو متحد قدیمی در پی ادعای گولن درباره محاکمه ناعادلانه مخالفان با یکدیگر دچار تنش شده‌اند. البته با تغییرات اساسی در قوانین ضدتروریسم ترکیه، بسیاری از مظنونان به دست داشتن در کودتای ارگنه‌کن در چند هفته گذشته آزاد شدند.

اردوغان با اشاره به اظهار نظرهای سال گذشته میلادی گولن گفت: گولن! تو یک روحانی هستی یا رهبر یک سازمان اطلاعاتی؟ تو چه کسی هستی؟ اگر در انزوا به سر می‌بری، پس چطور سناریو ارائه می‌دهی و سازمان‌دهی می‌کنی؟ در رسانه‌های بین‌المللی سخن می‌گویی و کشورت را متزلزل می‌کنی.

نخست‌وزیر ترکیه جنبش این روحانی در تبعید ترکیه را به جاسوسی متهم کرده و علت آن را استراق سمع مکالمات تلفنی اردوغان و عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه دانست.

وی همچنین مدعی شده که حزب مخالف مردم جمهوری‌خواه از همان روشی استفاده کرده که منتسب به حزب جنبش ناسیونالیست و حزب صلح و دموکراسی است و گفت: یک طرف (حزب مردم جمهوری‌خواه و جنبش ناسیونالیست) ملی‌گرایی ترکیه را اشاعه می‌دهد در حالی که طرف دیگر (حزب صلح و دموکراسی) ملی‌گرایی کردها را رواج می‌دهد.

وی پس از سخنرانی در جمع راهپیمایان در مانیسا در ازمیر نیز در جمع شرکت‌کنندگان در راهپیمایی حضور یافت. ده‌ها هزار تن از حامیان حزب حاکم عدالت و توسعه در این راهپیمایی که برای انتخابات شهرداری‌ها در 30 مارس 2014 برگزار شده بود، حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N185657