وزیر کشورلبنان: نیروهای حزب الله خودرو بمب گذاری شده را شناسایی کردند

انفجار النبی عثمان,حزب الله

بیروت – ایرنا – وزیرکشورلبنان گفت که نیروهای حزب الله به خودرو بمب گذاری شده که شامگاه یکشنبه در شهرک النبی عثمان منفجر شد، مشکوک و آن را شناسایی کردند و اجازه نداند به مقصد نهایی برسد.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری لبنانی ، « نهاد المشنوق » افزود : خودرو بمب گذاری شده از داخل خاک سوریه وارد عرسال شده و از آنجا عازم مقصد بعدی خود برای انفجار بود که نیروهای حزب الله به آن مشکوک شدند و اجازه ندادند به مقصد برسد.

منابع خبری احتمال زیاد داده اند که مقصد نهایی این خودرو شهر هرمل بوده است.

کارشناسان در گفت وگو با شبکه های مختلف تلویزیونی لبنان تاکید داشتند که اگر این خودرو به مناطق مسکونی می رسید، یک فاجعه دیگر در لبنان رقم می خورد.

جوانان منطقه بقاع با مشکوک شدن به یک خودرو آن را تعقیب کرده و به آن دستور توقف می دهند اما راننده که یک عنصر تروریستی انتحاری بوده ، خودرو بمب گذاری شده با 120 کیلوگرم مواد منفجره را منفجر می کند که به شهاد 2 تن و زخمی شدن 14 تن دیگر منجر می شود.

« عبد الرحمن القاضی» و« خلیل الخلیل» دو شهید این انفجار انتحاری تروریستی هستند که گفته می شود به خودرو بمب گذاری شده مشکوک و در صدد متوقف کردن آن بر آمده اند.

این خودرو در مقابل یک حسینیه و مغازه ها و منازل مسکونی اطراف بزرگراه بین المللی درشهر النبی عثمان منطقه بقاع لبنان منفجر شده و خسارت های زیادی وارد کرده است.

وزیر کشور لبنان با بیان اینکه در 24 ساعت آینده یک نشست امنیتی گسترده برگزار می شود، گفت که دولت لبنان با احساس مسئولیت و با همکاری و همبستگی همه گروه های سیاسی برای حل مشکل مربع مرگ که مناطق محدود به بریتال می شود، تلاش خواهد کرد.

نهاد المشنوق با تاکید به اینکه تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به مردم لبنان در نتیجه این گونه اقدامات بکار می گیریم ، افزود: ما در قبال پناهندگانی غیرنظامی سوری مسئولیت داریم و به عناصر مسلح اجازه ورود به خاک لبنان را نمی دهیم.

وی با بیان اینکه « ماموریت ما همکاری با دستگاه های امنیتی ویژه نیست»، خاطرنشان کرد: ما به وظایف خود عمل می کنیم و دستگاه های امنیتی در بالاترین درجه هماهنگی برای اجرای ماموریت ها و وظایف خود هستند.

وزیر کشور لبنان تاکید کرد که دولت جدید لبنان با توجه به همپمانی و طبیعت و براساس بیانیه وزارتی کارهایی زیادی در آینده انجام خواهد داد.

نهاد المشنوق با محکوم کردن انفجار تروریستی النبی عثمان گفت که ای گروه ها هچ کاری بجز اقدامات تروریستی نمی کنند و هدفی بجز شعله ور کردن آتش فتنه در لبنان ندارند.

وی تاکید کرد که برای مقابله با انفجارهای تروریستی انتحاری باید همه گروه های سیاسی مسئولیت خود را بطور جدی برعهده بگیرند و با تفاهمی جدی با این جنایات مقابله کنند.

خبرگزاری ملی لبنان اعلام کرد، یک گروه که خود را « لواء احرار السنه » در بعلبک خوانده ، مسئولیت این انفجار انتحاری را برعهده گرفته است.

در بیانیه ای که این گروه در حساب خود در تویتر قرار داده ، خطاب به ارتش لبنان و حزب الله هشدار داده است که « برای معرکه یبرود در داخل لبنان آماده باشید».

بعد از اینکه گروهی به نام لواء احرار السنه در بعلبک مسئولیت این انفجار انتحاری را برعهده گرفت ، یک گروه دیگر که خود را « جبهه النصره در لبنان» خوانده است، در حساب خود در تویتر اعلام کرد که این انفجار انتحاری را در پاسخ به شادی حزب الله از آزادی یبرود انجام داده است.

جبهه النصره در لبنان ، حساب لواء احرار السنه در بعلبک را دروغین و یک حساب دستگاه های امنیتی خوانده و همچنین وعده داده است که عملیات خود علیه حزب الله را افزایش می دهد.

خاورم ** 1324
کد N185463