درخواست مک کین از دولت اوباما در مورد روابط با پوتین

اوباما

تهران-ایرنا- سناتور جان مک کین روز یکشنبه اعلام کرد که آمریکا باید ارزیابی مجدد اساسی در مورد روابط آمریکا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری پلتیکو، سناتور جان مک کین عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در گفتوگو با شبکه سی ان ان همچنین همه پرسی در منطقه کریمه را در مورد مسئله پیوستن و یا عدم پیوستن این منطقه به روسیه ساختگی خواند.

مک کین تصریح کرد: اوضاع در منطقه کریمه نشان می دهد که لازم است دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مواضع سرسختانه تر در قبال ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اتخاذ کند.

این سناتور آمریکایی عنوان کرد: لازم است آمریکا ارزیابی مجدد اساسی در مورد روابط ما با ولادیمیر پوتین داشته باشد.

با این حال مک کین تاکید کرد که وی حامی به راه انداختن جنگ سرد دیگری نیست.

این سناتور آمریکایی در مورد مسئله اعمال تحریم ها علیه روسیه خاطر نشان کرد که تحریم های اقتصادی گام بسیار مهمی هستند. وی گفت که با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مورد ارائه تجهیزات نظامی و کمک ها به اوکراین گفتگو کرده است.

مک کین همچنین خواستار افزایش صادرات انرژی آمریکا به اوکراین و از سرگیری استقرار طرح سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا شد.

مک کین تاکید کرد : لازم است آمریکا از اوکراین حمایت کند.

پیشتر سناتور مک کین از سیاست خارجی اوباما انتقاد کرده و گفته بود که اوضاع در اوکراین نتیجه نهایی سیاست خارجی بیهوده ای است که در آن دیگر هیچ کس به قدرت آمریکا اعتقاد ندارد.

از سوی دیگر آندری دشچیتسا وزیر امور خارجه موقت اوکراین نیز نیروهای روسیه را به ورود به قلمرو اوکراین متهم و از اقدام این نیروها به عنوان تحرکات تحریک امیز یاد کرد.

وی در گفتگو با شبکه ای بی سی آمریکا هشدار داد که کشورش آماده دفاع از خود در برابر روسیه است.

این مقام اوکراینی تصریح کرد که کشورش به دنبال انجام اقدامات تحریک امیز نیست چون همچنان به حصول راه حل مسالمت آمیز برای حل بحران در این کشور امیدوار است.

با این حال وزیر خارجه موقت اوکراین تصریح کرد که کشورش آماده دفاع از خود در برابر تحرکات نظامی روسیه است.

اما وی افزود:شرایط نظامی ما را با روسیه نمی توان مقایسه کرد.اگر زرادخانه های تسلیحاتی روسیه را با زرادخانه تسلیحاتی ما مقایسه کنید طبیعتا روس ها برترند.

این اظهارات وزیر خارجه موقت اوکراین در حالی مطرح شده است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در مورد بحران اوکراین و جدیدترین تحولات مربوط به این کشور و همچنین همه پرسی در منطقه کریمه تلفنی گفتگو کرد.

مترجمام**9234**1856
کد N185154