سخنگوی کمیسیون اصل 90 نتایج نشست این کمیسیون را تشریح کرد

کمیسیون اصل 90,صالحی

تهران- ایرنا-سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس درباره نتایج جلسه این کمیسیون با «علی اکبر صالحی» رییس سازمان انرژی اتمی با حضور شاکیان، گفت: در این جلسه تصمیم گرفته شد که کمیته ای در این کمیسیون برای بررسی اسناد و مدارک شاکی و متشاکی تشکیل شود و تصمیم آن برای هر دو طرف لازم الاجرا باشد.

«مصطفی افضلی فرد» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، گفت: شاکیان اعلام کرده اند که مستندات محکم و قوی دارند و دکتر صالحی نیز پذیرفت که این مستندات را پس از ارایه به کمیسیون اصل 90 مطالعه و بررسی کند.

وی درباره شکایت نماینده اراک از شهردار تهران به منظور خرید واگن های قطارهای درون شهری از کشور چین، گفت: براساس شکایت این نمایندگان خرید واگن از کشور چین مغایر روح سیاست های اعلام شده رهبر معظم انقلاب برای حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی است.

افضلی فرد با بیان اینکه شهرداری تهران با چینی ها برای خرید 5 هزار واگن قطار درون شهری قرارداد بسته است، ادامه داد: شهرستان اراک دارای واگن سازی است که محصولاتش کیفت بسیار مناسبی هم دارد و می تواند نیازهای داخلی و خارجی را برآورده سازد.

وی افزود: قرارشد که از دوطرف شاکی و متشاکی دعوت شود تا در جلسه ای در کمیسیون اصل 90 دلایل و مستندات ارایه شده و نظر نهایی کمیسیون مورد توافق طرفین قرار گیرد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس درباره پرونده فساد در فوتبال نیز گفت: به زودی کلیاتی از علل به وجود آمدن فساد در فوتبال کشور توسط کمیسیون اصل 90 مجلس منتشر خواهد شد که می توان آن را بخش اول گزارش این کمیسیون درباره فساد در فوتبال کشورمان دانست.

وی ادامه داد: در این گزارش به طور مفصل درباره علل و عوامل به وجود آمدن فساد در فوتبال بحث شده است، بطور مثال تبانی برخی دستگاه ها با بازیکنان، تبانی برخی باشگاه ها با مربیان، شرط بندی و عدم شفافیت مالی در فوتبال بخشی از این گزارش خواهد بود.

افضلی فرد با بیان اینکه در بخش های بعدی گزارش کمیسیون اصل 90 درباره فساد در فوتبال به جزییات بیشتری پرداخته خواهد شد، تصریح کرد: اولین گزارش کمیسیون اصل 90 درحال اتمام است و بزودی منتشر می شود.

وی درباره آخرین روند پرونده زمین خواری، گفت: آخرین جلسه پرونده مربوط به زمین خواری با حضور تمامی مسوولان ذیربط وزارتخانه های کشور، جهادکشاورزی، راه و شهرسازی و سازمان محیط زیست و منابع طبیعی برگزار شد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در این جلسه تصمیم گرفته شد که یک کمیته اجرایی با حضور نماینده ویژه دادستانی کل کشور در مساله زمین خواری برای احصاء، تفکیک و ابلاغ وظایف به دستگاه های اجرایی درباره زمین خواری که تشکیل شود تا به دلیل ناآشنایی و عدم تفکیک، وظایف خود را بر دوش دیگری نگذارند و وزارت کشور درباره سازمان های متخلف احتمالی از جمله شهرداران و شورای شهر که درباره زمین خواری، تبانی داشتند، اقدام لازم به عمل آورد.

وی درباره اقدامات صورت گرفته برای مبارزه با زمین خواری، افزود: وزارت کشور اقدام به عزل شهردارانی و انحلال شوراهای شهری کرد که با زمین خواران تبانی کرده بودند .

نماینده مردم اردبیل در مجلس تصریح کرد: بنا به مستنداتی که به وزارت کشور داده شده است قرار بر این شد براساس این مستندات تصمیماتی که در وزارت کشور گرفته می شود به اطلاع کمیسیون اصل 90 مجلس برسد.

وی ادامه داد: فعلا برخورد با زمین خواری در 5 استان خلاصه شده است و تخلفات آنها محدود به توسعه و گسترش برخی از مکان ها مثلا تبدیل دهیاری به بخشداری و بخشداری به فرمانداری با همکاری شهرداری یا شورای شهر بوده است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 اظهار داشت: برای ساخت ساختمان فرمانداری یا بخشداری برخی شوراهای شهر یا شهرداری ها با فرمانداران یا بخشداران تبانی کرده اند که طبیعتا کاری خلاف «بیِّین» صورت گرفته و باید شهرداران عزل و یا شوراهای اسلامی متخلف منحل شوند.

سیام**9103**1535
کد N185079