خبرگزاری فرانسه :

تیموشنکو خواستار تشکیل جبهه واحد غرب علیه روسیه شد

یولیا تیموشنکو,روسیه

تهران-ایرنا-خبرگزاری فرانسه از برلین گزارش داد: ˈیولیا تیموشنکوˈ نخست وزیر پیشین اوکراین روز یکشنبه از قدرت های غربی خواست جبهه متحدی علیه ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه بر سر بحران شبه جزیره کریمه تشکیل دهند.

وی در مصاحبه به روزنامه ˈدر تاگسپیگلˈ گفت: این هجوم شدید برای کسب قدرت در اوکراین نه تنها برای این کشور خطرناک است، بلکه برای دیگر بخش های اروپای شرقی نیز خطر دارد.

وی افزود: در صورتی که پوتین به حملات خود به کشور ما بعد از الحاق کریمه نیز ادامه دهد، من از رهبران جهان دموکراتیک می خواهم با قوی ترین ابزار مانع از اقدامات خصمانه وی شوند.

وی یادآور شد غرب نباید تحت هیچ شرایطی نتیجه همه پرسی کریمه را برای جدایی از اوکراین و پیوستن این منطقه به روسیه بپذیرد.

تیموشنکو خاطرنشان کرد: این اقدام در تاریخ سابقه ندارد و چنین روش هایی که روسیه در کریمه به آن متوسل شده است دیگر در غرب ممکن نیست.

تیموشنکو رهبر طرفدار غرب در انقلاب نارنجی اوکراین در سال 2004، در بیمارستانی دانشگاهی در برلین بستری است.

تیموشنکو پنجاه و سه ساله 23 فوریه (4 اسفند) بعد از هفت سال حبس به اتهام سوءاستفاده از قدرت از زندان آزاد شد، اتهامی که وی همواره انکار کرد.

بر اساس این گزارش تیموشنکو مرتب با مقام های کی یف در ارتباط تلفنی است و روز پنج شنبه گذشته ˈمیخائیل خودروکوفسکیˈ تاجر سرشناس روس و منتقد کرملین با وی در بیمارستان دیدار کرد.

قرار است مردم کریمه امروز(یکشنبه 25اسفند) با شرکت در همه پرسی نظر خود را در مورد پیوستن به روسیه اعلام کنند، اقدامی که با مخالفت کی یف و انتقاد شدید قدرت های غربی روبرو شده است.

اتحادیه اروپا پیشتر روسیه را تهدید کرده در صورت برگزاری همه پرسی کریمه و پیوستن این منطقه به روسیه مسکو را تحریم می کند. آمریکا نیز روسیه را به اعمال تحریم های جداگانه ای تهدید کرده است.

اروپام**9157**5981
کد N184894