۰

وزیر خارجه یونان با دبیر شورایعالی امنیت ملی دیدار کرد

  • ۱۲بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
سیاست خارجی

اونجلوس ونیزلوس معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه یونان صبح امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورایعالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی شمخانی در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی و تمدنی دو کشور، بر لزوم گسترش همکاری ها و تقویت مناسبات در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی تاکید کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به حوادث اوکراین و سوریه، التزام به قواعد دموکراسی و احترام به خواست مردم را تنها راه حل این کشورها دانست و افزود: همه کشورها باید در زمینه فراهم نمودن شرایط برای انتخاب آزادانه مردم برای تعیین سرنوشت دلخواهشان همکاری کنند.

شمخانی گفت: دخالت خارجی و گسترش خشونت و تروریسم نه تنها بر ضد امنیت و ثبات بین الملل است بلکه حامیان آنها را نیز درگیر مشکلات لاینحل خواهد نمود.

وی افزود: تنها ثمره راهبرد مداخله جویانه غرب در منطقه، تشدید ناامنی در عراق، افغانستان و رشد غیرقابل کنترل گروه های تروریستی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص مذاکرات پیش روی هسته ای نیز خاطر نشان کرد: دستیابی به راه حل جامع در گرو اثبات حسن نیت و عمل به تمام تعهدات توسط طرف مقابل است و در این مسیر هر گونه مانع تراشی و اقدام بر اساس تحلیل های نادرست و غیرواقعی موجب فاصله گرفتن از فضای تفاهم و اعتماد خواهد شد.

اوانجلوس ونیزلوس معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه یونان نیز در این دیدار با تاکید بر دیپلماسی به عنوان تنها راه حل موضوع هسته ای گفت: یونان به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا ضمن استقبال از توافقات میان ایران و کشورهای 1+5 وظیفه دارد فضای همکاری های اقتصادی و سیاسی میان ایران و این اتحادیه را تسهیل کند.

وی با اشاره به پیوندهای محکم تاریخی و فرهنگی میان ایران و یونان افزود: جمهوری اسلامی ایران کشوری با ثبات و شکوفاست که غرور ملی، خودباوری و نظم در آن نهادینه شده است.

وزیر خارجه یونان، این کشور را دروازه ورود به غرب عنوان کرد و با تاکید بر نقش محوری و غیرقابل انکار ایران در مدیریت بحران های منطقه ای اظهار داشت: همکاری میان ایران و غرب لازمه مدیریت و حل و رفع تهدیدات شکننده ای است که در صورت تداوم جامعه بین الملل را با خسارت های غیرقابل جبران روبرو خواهد کرد.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.