آلودگی هوا به پاریس هم رسید

آلودگی هوا

تهران- ایرنا- مقامات پاریس اعلام کردند: به علت تشدید آلودگی هوا طرح تردد نوبتی خودروهای شخصی در این شهر به اجرا گذاشته می شود.

به گزارش روزیکشنبه ایرنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، طی روزهای گذشته میزان آلودگی هوا در شهر پاریس به شدت افزایش یافته و مقامات این شهر به منظور کنترل این پدیده زیست محیطی اعلام کرده اند از روز دوشنبه طرح تردد نوبتی خودروهای شخصی در این شهر و حومه آن به مورد اجرا در خواهد آمد.

این گزارش همچنین حاکی است که مقامات پاریس برای جلوگیری از گسترش پدیده آلودگی هوا در این شهر، پیش از این اعلام کرده بودند استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی از پنجشنبه گذشته در این شهر و حومه آن رایگان است.

بنابراین گزارش، نخست وزیر فرانسه پس از رایزنی با وزیران محیط زیست، بهداشت، کشور و حمل و نقل با اجرای طرح تردد نوبتی خودروها در پاریس از روز دوشنبه موافقت کرد.

خودروهای عمومی، امدادی، آتش نشانی، تاکسی ها و خودروهایی با بیش از سه سرنشین از این طرح مستثنی اعلام شده اند.

همچنین گزارش های دریافتی از سازمان های زیست محیطی حاکی است که کمربند آلودگی منطقه وسیعی از کرانه های فرانسه در آتلانتیک تا صدها کیلومتر در بلژیک و آلمان را در بر گرفته و آسمان پاریس و بیشتر مناطق بلژیک را مه و غبار زرد رنگ پوشانده است.

سازمان محیط زیست اروپا در بروکسل این آلودگی را شدید ترین آلودگی هوا در فرانسه از سال 2007میلادی تا کنون دانسته است.

ذرات ناشی از سوخت وسایل نقلیه دیزلی و گرمای ناشی از سوخت های فسیلی و فعالیت کارخانه ها درهوای پاریس پراکنده شده و این امر در کنار کاهش وزش باد، شب های سرد و گرمای روز پدیده وارونگی و آلودگی شدید هوا را به وجود آورده است.

میزان غبار و آلاینده های موجود درهوا در پاریس امروز(یکشنبه) برای ششمین روز پیاپی بالاتر از حد مجاز اعلام شد.

برپایه این گزارش، جمعه هفته گذشته نیز در برخی استان های فرانسه از جمله ˈایل دو فرانسˈ میزان آلاینده های موجود در هوا در حد هشدار قرار گرفت و میزان آن بالاتر از 80 میکروگرم در هر متر مکعب اعلام شد.

ذرات معلق موجود در هوا می تواند بروز بیماری هایی چون آسم، آلرژی و بیماری های قلبی و عروقی را در پی داشته باشد. این درحالی است که سازمان جهانی بهداشت ذرات کوچکتر از 2.5 میکرون را به دلیل نفوذ در عمیق ترین بخش های تنفسی و خون در گروه مواد سرطان زا قرار داده است.

پیش بینی می شود که این وضعیت با اتخاذ تدابیر ویژه راهنمایی و رانندگی و نیز وزش باد از سوی اقیانوس بهبود یابد.

در میان شهرهای بزرگ جهان هم اکنون طرح تردد نوبتی خودروها در پایتخت ها یی مانند رم، پکن و مکزیک نیز در حال اجرا است ولی این طرح برای اولین بار است که در پاریس به مورد اجرا در می اید.

در حالی که پاریس هفته گذشته میزان آلودگی 180 میکروگرم در متر مکعب را سپری کرد در پکن میزان آلودگی هوا فقط 105 میکروگرم در هر متر مکعب بود و در همین زمان شانگهای نیز به عنوان یکی از پرتردد ترین شهرهای جهان فقط 93 میکروگرم در هر مترمکعب آلودگی را پشت سر نهاد.

اروپام 1583** 9053 ** 1485** 1064
کد N184302