کشف مشکلات ایمنی در یک سایت ذخیره زباله هسته‌ای در نیومکزیکو

بازرسان فدرال در آمریکا اعلام کردند سایت ذخیره زباله هسته‌ای در نیومکزیکو در بخش‌های مدیریت بحران، نظارت و آموزش ایمنی از نقاط ضعف زیادی رنج می‌برد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بازرسان وزارت نیرو پس از بررسی حوادث اخیر در یک سایت ذخیره‌سازی زباله هسته‌ای در جنوب شرق نیومکزیکو گزارش دادند کامیونی که در پنجم فوریه در این مرکز آتش گرفت آغشته به نفت و دیگر مواد قابل احتراق بوده است و این کامیون می‌بایست قبل از حادثه پاکسازی می‌شده است. همچنین این کامیون فاقد سیستم خودکار جلوگیری از احتراق بوده است از این رو این حادثه قابل پیشگیری بوده است.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، در پنجم فوریه 2014 یک کامیون در سایت زیرزمینی ذخیره زباله هسته‌ای در نیومکزیکو دچار احتراق شد که در نتیجه این حادثه و به دلیل نشست مواد رادیواکتیوی 17 کارگر آلوده شدند.

این سایت تنها مرکز دائمی ذخیره زباله‌های نیروگاه‌های ساخت بمب هسته‌ای متعلق به دولت فدرال است که بر اساس این گزارش دچار مشکلات ایمنی نیز هست. این گزارش نشان می‌دهد که یک تیم نظارتی مستقل پیش از این وجود یکسری معایب در این سایت را تشخیص داده بود اما این مشکلات حل نشده باقی مانده‌اند.

سناتورهای نیومکزیکو گزارش را بسیار نگران‌کننده خواندند و رفع فوری نقاط ضعف این سایت را خواستار شدند.

اما مقامات می‌گویند که در خصوص ارتباط آتش‌سوزی این کامیون با نشست مواد رادیواکتیو تردید دارند. این مرکز از 14 فوریه تاکنون تعطیل شده است اما بازرسان امیدوارند بتوانند برای بررسی بیشتر حادثه هفته آینده به نقاط زیرزمینی سایت دسترسی داشته باشند.

بر اساس این گزارش این آتش‌سوزی اولین حادثه بزرگ در این انبار ذخیره زباله هسته‌ای است که از پانزده سال پیش تاکنون زباله‌های رادیواکتیوی را انباشت می‌کند.

انتهای پیام

کد N184204