نگرانی‌های تازه از مذاکرات صلح دولت کلمبیا با فارک

به نظر می رسد تلاش دولت کلمبیا برای پایان نیم قرن جنگ با نیروهای جدایی طلب (فارک) برای همه مرد این کشور بخصوص کشاورزان چندان مهم و ارزنده نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سه ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا نمایندگان دولت و فرماندهان شبه نظامیان فارک مشغول بررسی توافق صلح پنج بخشی هستند. مذاکرات برای پایان این درگیری‌ که باعث کشته شدن بیش از 200 هزار تن از دهه 1960 میلادی شده، یکی از مسائل مهم پیش از دور اول انتخابات در 25 مه سال جاری میلادی محسوب می‌شود.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا به احتمال زیاد در این انتخابات پیروز خواهد بود و به مذاکرات صلح که از سال 2012 میلادی آغاز شده، ادامه خواهد داد.

کشاورزان سراسر کلمبیا سال گذشته میلادی اعتراضات خشونت آمیزی را علیه توافق تجارت آزاد با آمریکا و دیگر اصلاحات به راه انداختند. آن‌ها معتقدند این مسائل باعث فقیرتر شدن آن‌ها می‌شود.

مذاکره کنندگان در مذاکرات صلح در کوبا به توافق نسبی در خصوص اصلاحات کشاورزی و شرکت شورشیان در سیاست رسیده‌اند. اما مذاکرات در خصوص اعلام آتش بس و پرداخت غرامت برای قربانیان جنگ هنوز بی‌نتیجه است.

بسیاری از مردم کلمبیا هنوز به مناطق جنگ زده این کشور دسترسی ندارند. هر لحظه ممکن است که ناآرامی‌ها شعله‌ور شوند و روستاییان مجبورند تا در پناهگاه پنهان شوند.

یکی از کشاورزان کلمبیایی می‌گوید: توافق صلح با نیروهای جدایی طلب (فارک) باعث فقیرتر شدن ما می‌شود.

آنجل اسکیو، کشاورز 61 ساله گفت: ما برای پایان این ناآرامی ها دعا می‌کنیم اما نه به هر قیمتی. آن‌ها می‌خواهند ما محصولاتی بکاریم که پول کافی از فروش آن‌ها برای خرج خانواده‌مان بدست نمی‌آوریم. ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.

مانوئل بونیلا 62 ساله که دست راست خود را در بمب‌گذاری اتوبوسی توسط شبه نظامیان فارک از دست داده گفت: این‌ها امیدهای پوچ و توخالی پیش از انتخابات هستند. صلح چه چیزی به وجود می‌آورد؟ دیگر گروه‌های تبهکار به وجود خواهند آمد. من در انتخابات رای سفید خواهم داد.

انتهای پیام

کد N183998