دیدار نخست‌وزیر کردستان عراق با مقامات ترکیه

در دیدار وزیر خارجه ترکیه با نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق توافق شد تا پنج گذرگاه مرزی جدید در آینده نزدیک میان دو طرف افتتاح شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه المدی، احمد داوود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با نیچروان بارزانی،‌ نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در شهر کردنشین وان اظهار کرد: سفر بارزانی به این شهر سفر مهمی است و من به دلیل حضور او برای نخستین بار در وان خرسند هستم.

داوود اوغلو، با اشاره به روابط اقتصادی میان ترکیه و عراق عنوان داشت: حجم مبادلات تجاری میان دو طرف به 12 میلیارد دلار می‌رسد که سهم منطقه کردستان عراق بالغ بر 70 درصد این مبادلات است.

وی با بیان اینکه آنکارا کردستان عراق را دروازه خود به سمت عراق می‌داند، اظهار کرد که نشست وی با نیچروان بارزانی مهم و ثمربخش بوده است.

وزیر خارجه ترکیه خاطرنشان کرد که مهم‌ترین مسائل مورد مناقشه پیرامون گسترش گذرگاه‌های مرزی میان دو طرف و افتتاح پنج گذرگاه جدید بوده است.

در همین راستا بارزانی با بیان اینکه در دیدار با اوغلو درخصوص افزایش تعداد گذرگاه‌ها میان منطقه کردستان عراق و ترکیه بحث و تبادل نظر کرده است، عنوان داشت که امیدوار است این مذاکرات در تحقق دستاوردهای بیشتری که به نفع دو طرف باشد، سهمی داشته باشد.

بارزانی با بیان اینکه روابط میان اربیل و آنکارا اخیرا شاهد تحولاتی بوده است، تصریح کرد که امیدوار است این روابط در آینده مستحکم‌تر شود.

در پایان این کنفرانس خبری احمد داوود اوغلو به روابط منطقه کردستان عراق با دولت مرکزی در بغداد و مشکلات میان دو طرف به دلیل بودجه و صادرات نفت اشاره و اظهار امیدواری کرد که این دو طرف به راه‌حلی در سریع‌ترین زمان ممکن دست یابند.

از سوی دیگر نخست وزیر ترکیه در آنکارا با همتای خود از منطقه کردستان عراق دیدار کرد. به گزارش خبرگزاری آذربایجان، نیچروان بارزانی، نخست وزیر منطقه کردستان عراق در دفتر همتای ترکش، رجب طیب اردوغان در آنکارا با او دیدار کرد. این دیدار که پشت درهای بسته صورت گرفت، دو ساعت به طول انجامید.

علاوه بر بارزانی و اردوغان تعدادی از وزرای کابینه حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه نیز در این دیدار حضور یافتند.

انتهای پیام

کد N183895