پاکستان حبس "شکیل آفریدی" را 10 سال کاهش داد

سیاسی

دادگاهی در پاکستان حکم حبس 33 ساله پزشکی را که به سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) کمک کرد تا محل اختفای رهبر سابق القاعده را بیابد، 10 سال کاهش داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دکتر شکیل آفریدی، تحت سیستم دادگاه قضایی پاکستان به خیانت و ارتباط با شبه نظامیان محکوم و در مه 2012 به 33 سال حبس محکوم شد.

مقام‌های پاکستانی اوت سال 2013 این پرونده را بار دیگر مطرح کرده و خواستار محاکمه مجدد شدند و هم اکنون دادگاه جرایم پاکستان موافقت کرده تا مدت حبس این پزشک را به 10 سال برساند.

سمیع‌الله آفریدی، وکیل مدافع این پزشک گفت: دادگاه حکم 33 سال حبس این پزشک را به 23 سال رساند و همچنین مبلغ جریمه 320 هزار روپیه‌ای (3200 دلار) را به 220 هزار روپیه کاهش داد.

وکیل مدافع شکیل آفریدی افزود: ما به این دلیل خواستار تجدیدنظر شدیم که حکم صادره غیرعادلانه و غیر منصفانه بود.

این پزشک پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده توسط نیروهای آمریکایی در ابیت آباد پاکستان در مه 2011 توسط نیروهای پاکستانی دستگیر شد.

دولت اسلام آباد این اقدام را نقض یکپارچگی پاکستان دانست؛ اقدامی که باعث سرد شدن روابط میان پاکستان و آمریکا شده است.

شکیل آفریدی از جانب سازمان ملل برای سرپرستی یک کمپین واکسن فلج اطفال با هدف یافتن محل اختفای بن لادن به خدمت گرفته شد.

پاکستان همچنین اقدام آمریکا را در متوقف کردن پرداخت کمک 33 میلیون دلاری مورد انتقاد قرار داده است چرا که واشنگتن اعلام کرده تنها در صورتی این مبلغ واریز می‌شود که این پزشک آزاد شود.

انتهای پیام

کد N183775