نشست مشاوران امنیت ملی اوباما در مورد همه پرسی کریمه

آمریکا,اوکراین

تهران-ایرنا- گروه امنیت ملی دولت ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا، شامگاه شنبه طی نشستی در کاخ سفید بحران اوکراین و همه پرسی کریمه را بررسی کردند.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رویترز از واشنگتن، ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا که به تازگی از دیدار با ˈسرگئی لاوروفˈ همتای روس خود در لندن بازگشته است و ˈچاک هیگلˈ وزیر دفاع آمریکا نیز در این نشست حضور داشتند.

ˈلورا لوکاس مگناسونˈسخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت : اوباما در این نشست حضور نداشت اما گزارشی از آن به وی ارایه شده است.

قرار است مردم کریمه امروز(یکشنبه) با شرکت درهمه پرسی نظر خود را در مورد پیوستن به روسیه اعلام کنند. این درحالی است که آمریکا و اتحادیه اروپا از مدت ها قبل این همه پرسی را غیرمشروع خوانده اند.

اوباما روز جمعه گفت هنوز امیدوار است راهکار دیپلماتیک برای حل بحران اوکراین و شبه جزیره کریمه یافت شود، اما آمریکا و اتحادیه اروپا در صورتی که مسکو از روند فعلی عقب نشینی نکند آماده اعمال تحریم ها علیه روسیه هستند.

مذاکرات کری و لاوروف در لندن روزجمعه گذشته (23 اسفند/14 مارس) بی نتیجه ماند. یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت که کری پیشنهادات عملی را برای تنش زدایی و رسیدگی به نگرانی های مسکو در مورد امنیت و حمایت اقلیت های اوکراین به لاوروف ارائه داده است.

وی افزود: این مذاکرات زمانی بی نتیجه ماند که مشخص شد لاوروف از طرف کرملین اجازه بررسی و بحث درباره هیچ پیشنهادی را پیش از برگزاری همه پرسی کریمه ندارد.

واشنگتن اعلام کرده است اگر رفراندوم در مورد پیوستن کریمه به روسیه برگزار و نتیجه احتمالی آن اجرا شود، ممنوعیت صدور ویزا و توقیف اموال مقامات پیشین دولت اوکراین و روسیه را از روز دوشنبه اعلام می کند.

قرار است ˈجو بایدنˈ معاون رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه به لهستان و لیتوانی سفر کرده و حمایت واشنگتن را از شرکای اروپای شرقی آمریکا نشان دهد. بایدن در ˈویلینوسˈ پایتخت لیتوانی با روسای جمهوری سه کشور حوزه دریای بالتیک از جمله لیتوانی، استونی و لتونی دیدار و گفت و گو می کند.

اروپام**9157**1485** 1064
کد N183731