تظاهرات هزاران نفری در مسکو در اعتراض به مداخله روسیه در کریمه

سیاسی

حدود 50 هزار تن از مردم روسیه در مرکز مسکو تجمع کردند تا به مداخله کشورشان در اوکراین اعتراض کنند.

حدود 50 هزار تن از مردم روسیه در مرکز مسکو تجمع کردند تا به مداخله کشورشان در اوکراین اعتراض کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این معترضان پرچم روسیه و اوکراین را به دست گرفته و شعارهایی را که پیشتر در اعتراضات ضد دولتی کی‌یف شنیده می‌شد، سر دادند. این معترضان از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خواستند تا سربازان این کشور را از کریمه خارج کرده و به رویارویی به سبک دوران جنگ سرد پایان دهد.

تظاهرکنندگان روز شنبه پلاکاردهایی با عنوان "پوتین از اوکراین خارج شو" در دست داشتند. دیگر پلاکاردها نیز اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود را با اقدام آلمان نازی پیش از جنگ جهانی دوم در الحاق منطقه زودتنلند به خاک آلمان مقایسه کردند. بسیاری از معترضان شعارهای مطرح شده در قیام اوکراینی‌ها در ماه گذشته میلادی را سر می‌دادند.

یلنا اورلووا، استاد 47 ساله دانشگاه و از شرکت‌کنندگان این تظاهرات اظهار داشت: من انتظار ندارم این تجمع موضع دولت کشورم را تغییر دهد اما معتقدم وظیفه من است که به این اقدام اعتراض کنم.

به روی پلاکاردی که وی به دست داشت، نوشته شده بود: "اوکراین یک کشور مستقل است".

وی ادامه داد: من با سیاست‌های پوتین موافق نیستم. من با الحاق کریمه به روسیه مخالفم. من فکر می‌کنم روسیه باید به مرزهای اوکراین احترام بگذارد.

در جریان تظاهرات روز شنبه صف درازی از معترضان در طول بلوار مرکزی مسکو جمع شدند و انواع پرچم‌ها و پلاکاردها را به دست داشتند. پس از راهپیمایی، معترضان در منطقه پروسپکت ساخارووا، صحنه اعتراضات گسترده علیه ولادیمیر پوتین در سال‌های 2011 و 2012، تجمع کردند.

ایلیا یاشین، یکی از فعالان در تریبون سخنرانی گفت: ما وطن‌پرستان واقعی هستیم و پوتین دشمن روسیه است. اوکراین یک کشور برادر است و ما اجازه نمی‌دهیم دولت ما را به جنگ و برادرکشی بکشاند.

یک تیم وابسته به خبرگزاری فرانسه گزارش داد، تعداد شرکت‌کنندگان این اعتراضات در حالی که ابتدا حدود ساعت دو بعدازظهر پنج هزار تن بود، چند ساعت بعد به 50 هزار تن رسید. پلیس روسیه بر طبق برآورد اولیه خود تعداد شرکت‌کنندگان را 3000 تن اعلام کرد.

برخی معترضان چپ‌گرا بنرهای سیاه و قرمز گروه مناقشه‌برانگیز "ارتش شبه‌نظامی اوکراین" را که در زمان جنگ‌ جهانی دوم هم با نیروهای نازی و هم با نیروهای شوروی جنگید، به دست داشتند.

در حالی که یک هلی‌کوپتر از بالای سر تجمع عبور می‌کرد، معترضان شعار می‌دادند: "دشمن اصلی در کرملین است. نه به فاشیسم، نه به امپریالیسم".

این در حالی است که یک تجمع دیگر نیز روز شنبه با سازماندهی خوب در مرکز مسکو و در نزدیکی کرملین در حمایت از دولت روسیه برگزار شد که طبق برآورد پلیس روسیه در آن 15 هزار تن حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N183615